Yetişkinlerde travma sonrası büyüme ile yaşamda anlam arayışı arasındaki ilişkide umut duygusunun aracı rolü
The mediating role of hope in the relationship between posttraumatic growth and searching for meaning in life in adults
- Tez No: 861482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Travma sonrası büyüme (TSB), bireyin travmatik bir olay ardından yaşadığı öznel deneyim olarak tanımlanmaktadır ve travma sonrasında sadece olumsuz anlamda psikolojik ve kişisel değişiklik yaşamadığının önemli bir göstergesidir. Bu araştırma, yetişkin bireylerdeki travma sonrası büyüme ile yaşamda anlam arayışı arasındaki ilişkide umudun aracı rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmada, Sosyodemografik Bilgi Formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE), Yaşamda Anlam Ölçeği (YAÖ) ve Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ) kullanılmıştır. Çalışma 20-65 yaş arasında olan 424 kişinin gönüllü katılımıyla yürütülmüştür. Travma sonrası büyüme ile yaşamda anlam arayışı arasındaki ilişkide umudun aracı rolü Process 4.2 kullanılarak incelenmiştir. Bulgular sonucu travma sonrası büyüme ile yaşamda anlam arayışı arasındaki ilişkide umudun kısmi aracı role sahip olduğu saptanmıştır. Travma sonrası büyümenin yaşamda anlamı pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Travma sonrası büyüme ve sürekli umut değişkenleri yaşamda anlam puanındaki varyansın %35'ini açıklayabilmektedir. Sürekli umut bağımsız değişkeninin ise, travma sonrası büyüme puanındaki varyansın %13'ünü açıkladığı görülmektedir. Elde edilen bulgularla bireylerin büyüme ve anlam yaratma süreçlerinde umudun önemi vurgulanmıştır. Türk popülasyonda yapılan bu çalışma, farklı kültürlerle karşılaştırma olanağı sunacağı için önem arz etmektedir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak, ruh sağlığı profesyonelleri tarafından travmatik olaylara yönelik yürütülen psikososyal destek çalışmalarında ve psikolojik müdahalelerde acı veren deneyimlerin ruhsal gelişime katkısında umudun gücünün hesaba katılmasının, travmatik olaylara maruz kalmış bireylerin iyileşme süreçlerini destekleyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Post-traumatic growth (PTG) is defined as the subjective experience of an individual following a traumatic event and is an important indicator that he or she does not experience only negative psychological and personal changes after the trauma. This research was performed to examine the mediating role of hope in the relationship between post-traumatic growth and the search for meaning in life in adult individuals. In accordance with this objective, this study was based on a relational screening model, and the Sociodemographic Information Form, Post-Traumatic Growth Inventory (PTGI), Meaning in Life Scale (MLQ), and Dispositional Hope Scale were utilized. The research was conducted with the voluntary participation of 424 people aged between 20 and 65. The mediating role of hope in the relationship between post-traumatic growth and the search for meaning in life was analyzed using Process 4.2. The findings revealed that hope took on a partial mediating role in the relationship between post-traumatic growth and the search for meaning in life. It has been demonstrated that post-traumatic growth positively predicts the meaning in life. Post-traumatic growth and dispositional hope variables can account for 35% of the variance in the score of meaning in life. It is seen that the independent variable of dispositional hope explains 13% of the variance in the score of post-traumatic growth. The significance of hope in individuals' processes of growth and meaning creation is underlined by the findings obtained. This study implemented within the Turkish population holds importance because it offers the opportunity for comparison with different cultures. In line with the research outcomes, it is assumed that taking into consideration the power of hope in the contribution of psychological development deriving from painful experiences, in psychosocial support programs and psychological interventions conducted by mental health professionals will support the healing processes of individuals who have experienced traumatic events.