Investigation of the function of vinculin and its isoform in muscle cells
Kas hücrelerinde vinkülin ve izoformunun incelenmesi
  1. Tez No: 751081
  2. Yazar: HANDE KASAP CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLIHAN DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünyada en çok kardiyak hastalıklardan ölüm gerçekleşmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) da ölüm verileri içinde kalp hastalıklarının yüzdesinin gittikçe arttığını belirtmiştir. Kalp hastalıkları 1989'da %40, 1993'te %45, 2009'da %40, 2013'te %39,6 ve 2014 yılında %40,4 ile tüm ölüm nedenleri arasında birincidir. Kardiyomiyopati, kalp hastalıklarının önemli bir bölümünü oluşturan bir kalp kası hastalığıdır. Hem dilate hem de hipertrofik kardiyomiyopatilerle ilişkili genlerden biri, vinkülin proteinini kodlayan VCL'dir. Vinkülin, aktin hücre iskeletinin adezyon reseptörlerine bağlanmasında rol oynayan bir adaptör proteindir. Vinkülin, hücre dışı matristen sitoplazmaya kuvvet iletiminde işlev gören fokal adezyonlarda zenginleşmiş ve yaygın olarak bulunan bir proteindir. Vinkülinin kasa özgü bir izoformu olan metavinkülin, kostamerler, interkalasyonlu diskler ve yoğun plaklar dahil olmak üzere hücre yapışma noktalarında vinkülin ile birlikte bulunur. Metavinkülinin kas hücrelerinde hangi işlevi yerine getirdiği bilinmemesine rağmen, metavinkülin spesifik bölgesindeki nokta mutasyonları kalp hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bir kalp kası hücre hattında metavinkülinin aktin hücre iskeletini, fokal adezyonları ve hipertrofi yanıtını nasıl etkilediğini araştırılmasıdır. Bu kapsamda fare embriyonik kalp hücresi olan H9C2 hücre hattında metavinkülin ve vinkülin transfeksiyonu gerçekleştirilmiş ve transfekte hücre morfolojisindeki değişiklikler konfokal mikroskopi ve fokal adezyon analizi ile incelenmiştir. Protein seviyesindeki değişiklikleri tespit etmek için Western blot deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak, H9C2 hücrelerine hipertrofi ve fokal adezyon analiz yöntemleri başarıyla uygulandı ve vinkülin ve metavinkülinin hücre iskeleti organizasyonu üzerindeki etkileri gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, most deaths occur from cardiac diseases in the world. The Turkish Statistical Institute (TUIK) also stated that the percentage of heart diseases in mortality data is increasing gradually. Heart diseases are the first among all causes of death with 40% in 1989, 45% in 1993, 40% in 2009, 39.6% in 2013 and 40.4% in 2014. Cardiomyopathy is a disease of the heart muscle that accounts for a significant portion of heart diseases. One of the genes associated both with dilated and hypertrophic cardiomyopathies is VCL that encode for vinculin protein. Vinculin is an adaptor protein involved in the linkage of actin cytoskeleton to adhesion receptors. Vinculin is a ubiquitous protein enriched in focal adhesions functioning in transmission of force from the extracellular matrix to the cytoplasm. Metavinculin, a muscle-specific isoform of vinculin, is also found with vinculin at cell adhesion points including costameres, intercalated discs, and dense plaques. Point mutations in the metavinculin specific region have been linked to heart disease, despite the fact that it is unknown what function metavinculin performs in muscle cells. The aim of this study was to investigate how metavinculin affects actin cytoskeleton, focal adhesions and hypertrophy response in a cardiac muscle cell line. In this context, metavinculin and vinculin transfection were performed in the H9C2 cell line, which is a mouse embryonic heart cell, and the changes in transfected cell morphology were examined by confocal microscopy and focal adhesion analysis. Western blot experiments were performed to detect changes in protein level. In conclusion, hypertrophy and focal adhesion analysis methods were successfully applied to H9C2 cells and the effects of vinculin and metavinculin on cytoskeletal organization were observed.