Sokak sanatında stencil tekniği
Stencil technique in street art
- Tez No: 751082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ YEMENİCİOĞLU NEGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Graffiti sokak sanatı kültürünün bir parçası ve ana unsuru olarak görülmektedir. 1960'ların sonunda gençlik hareketlerinin eylemleri sonucunda kazanılmış özgürlük ortamı ve özellikle kentlerde toplumsal yıkımlar yaratan ekonomik sıkıntılar, Amerika'da New York gettolarında yeni bir dışavurumsal ifade söylemi yaratmıştır. Graffiti böylece önem kazanmış ve gelişim göstermiştir. Graffiti ve stencil için tarihte insanın görsel anlatımına yönelik ilk örnekler olarak mağara duvarlarındaki betimlemeler gösterilebilir. Bu çalışmada sokak sanatının graffiti ile olan bağlantısı araştırılıp, stencilin çeşitli uygulama teknikleri incelenmiştir. Türkiye ve Dünya'da sokak sanatı kültürü içinde stencil tekniğinin ve bu teknikle üretilmiş örneklerin bir araştırma ile derlenmesi, sokak sanatı çalışmalarının kalıcı olmaması açısından önem taşımaktadır. Bir Roma şehri olan Pompeii'deki duvar yazılarından, günümüzdeki modern anlamdaki graffiti formunun doğuşu ve bir sanat formuna dönüşmesi süreçleri irdelenmiştir. Graffitinin gelişim süreçlerindeki önemli stilleri, yaratıcıları ve popüler graffiti sanatçıları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ardından sokak sanatının artık graffitiden farklı bir üretim formu olmaya başlaması ve gelişen sokak sanatının estetik ve kuramsal felsefesinin oluşumu üzerinde durulmuştur. Stencil tekniğinin tarihteki ilk örneklerinden ve çeşitli toplumlardaki kullanım amaç ve yöntemlerinden bahsedilmiş, sanat tarihindeki önemli uygulama örneklerine yer verilmiştir. Araştırmada küresel ve yerel sokak sanatçılarının çalışmalarıyla, özgün tekniklerine detaylı bir biçimde değinilmiştir. Stencil tekniğinin sokak sanatında kullanımı, diğer kültür, teknik ve akımlar ile olan etkileşimleri irdelenmiş, bu bağlamdaki çalışmalar, konu ve ifade açısından estetik form olarak değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Graffiti is seen as a part and main element of street art culture. At the end of the 1960s, the atmosphere of freedom gained as a result of the actions of the youth movements and the economic problems that created social destruction especially in the cities created a new expressionist discourse in the New York ghettos in the USA. Thus, graffiti gained importance and developed. For graffiti and stencil, the depictions on cave walls can be shown as the first examples of visual expression of human beings in history. In this study, the connection of street art with graffiti was investigated and various application techniques of the stencil were examined. The compilation of the stencil technique and the examples produced with this technique in street art culture in Turkey and in the world, is important in terms of the fact that street art works are not permanent. From the graffiti in Pompeii, a Roman city, the birth of today's modern graffiti form and its transformation into an art form were examined. Important styles, creators and popular graffiti artists in the development process of graffiti are discussed in detail. Then, it was emphasized that street art began to be a different production form than graffiti and the formation of the aesthetic and theoretical philosophy of the developing street art. The first examples of the stencil technique in history and the purposes and methods of use in various societies are mentioned, and important application examples in the history of art are included. In the research, the works of global and local street artists and their original techniques are discussed in detail. The use of the stencil technique in street art and its interactions with other cultures, techniques and movements were examined, and the works in this context were evaluated as an aesthetic form in terms of subject and expression.