Sağlıklı sağlak ve solak genç bireylerde duygusal zeka ve muhakeme yeteneğinin analizi
Analysis of emotional intelligence and reasoning ability in healthy right-handed and left-handed young people
- Tez No: 751115
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlıklı sağlak ve solak, erkek ve kadın bireylerde duygusal zeka, muhakeme yeteneği, lateralizasyon arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşmuştur. Gönüllü grubumuz 18- 40 yaş arası, 25 solak kadın, 24 solak erkek, 26 sağlak erkek, 27 sağlak kadından oluşmuştur. Araştırmamızda veri toplama aracı olarak Lateralizasyon Anketi, Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve Psikoteknik Viyana Test Sistem bataryasında bulunan SPM testi uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS-22 istatistik programı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Object: In this study, it was aimed to investigate the relationships between emotional intelligence, reasoning ability, and lateralization in healthy right- and left-handed, male and female individuals. Materials and Methods: Our study consisted of students from Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine and Faculty of Health Sciences. Our volunteer group consists of 18 to 40 years old, 25 left-handed women, 24 left-handed men and 26 right-handed men,27 right-handed women students. As a data collection tool, the Lateralization Questionnaire, the Revised Schutte Emotional Intelligence Scale and the SPM scale found in the Psychotechnical Vienna Test System battery were used in the study. The data obtained from the scales were obtained with the SPSS-22 statistical program.