Hemşirelik öğrencilerinde yaşam boyu öğrenme eğiliminin stresle baş etme davranışlarına ve mesleki yetkinliklerine etkisi
The effect of lifelong learning trends on stress coping behaviors and professional competencies of nursing students
  1. Tez No: 751116
  2. Yazar: NEŞE ERAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmanın amacı, hemşirelik öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin, stresle baş etme davranışlarına ve mesleki yetkinliklerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Şubat-Mart 2022 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde 2., 3. ve 4. sınıfa kayıtlı 496 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmanın verileri,“Öğrenci Tanıtım Formu”,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimi Ölçeği”,“Hemşirelik Öğrencilerinin Yetkinlik Ölçeği”ve“Hemşirelik Öğrencileri İçin Stresle Baş Etme Davranışları Ölçeği”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde sosyodemografik özellikleri tanımlamak için sayı, yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Kolmogorov-Smirnov normallik testi sonucu veriler normal dağılım göstermediğinden Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”puan ortalaması 66,67±10,64,“Hemşirelik Öğrencileri Yetkinlik Ölçeği”puan ortalaması 243,56±41,94,“Hemşirelik Öğrencileri için Stresle Baş Etme Davranışları Ölçeği”puan ortalaması 41,01±14,33 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this cross-sectional and descriptive study is to examine the effects of the nursing students' lifelong learning trends on their stress coping behaviors and professional competencies. Material and Method: The study was conducted with 496 students enrolled in the 2nd, 3rd and 4th years in Manisa Celal Bayar University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing between February and March 2022. The data of the study were carried out using the“Student Introduction Form”,“Lifelong Learning Trends Scale”,“Nursing Students' Competence Scale”and“Stress Coping Behaviors Scale for Nursing Students”. In the analysis of the data, the number, percentage distribution and descriptive statistics were used to define the socio-demographic characteristics. Since the data did not show normal distribution as a result of Kolmogorov-Smirnov normality test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Spearman correlation analysis were used. Results: It was found that the mean score of the“Lifelong Learning Trends Scale”of the students is 66,67±10,64, the mean score of the“Nursing Students' Competency Scale”is 243,56±41,94 and the mean score of the“Stress Coping Behaviors Scale for Nursing Students”is 41,01±14,33.