Sosyal medya bağımlılık düzeyinin duygu durum, mental iyi oluş ve stres boyutları ile ilişkisi
The relationship of social media addiction level with mood, mental well- being and stress dimensions
  1. Tez No: 751119
  2. Yazar: ELİF CEMRE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma günümüz yüzyılında teknolojinin gelişmesi ve sosyal mecraların sayısında artışın gözlenmesi sonucu artan sosyal medya kullanımına bağlı olarak gelişen 'sosyal medya bağımlılığının' duygudurum, stres düzeyi ve mental iyi oluş üzerindeki etki düzeyini incelemek amacıyla yapılmıştır. Verilere ulaşmak için katılımcılara Pozitif ve Negatif Duygudurum Ölçeği (PANAS), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği ve Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) uygulanmıştır. Çalışma gönüllük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında kadın (n= 158) ve erkek (n=119) toplam 277 birey dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of 'social media addiction' on mood, stress level and mental well-being, which has developed with the increase in social media use as a result of the development of technology and the increase in the use of social media. To reach the data, the Positive and Negative Mood Scale (PNMS), Perceived Stress Scale (PSS), Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale and Social Media Addiction Scale Adult Form (SMAS-AF) were applied to the participants. The study was carried out on a voluntary basis. A total of 277 individuals, female (n= 158) and male (n=119) between the ages of 18-60, were included in the study.