Hemşirelikte lisansüstü eğitimin mesleki güçlendirmeye etkisi: Kliniğe yansımaları
The effect of postgraduate education in nursing professional empowerment: Reflections to the clinic
- Tez No: 751120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENYUVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Araştırma, hemşirelikte lisansüstü eğitimin mesleki güçlendirmeye etkilerine ve bu etkilerin kliniğe yansımalarına ilişkin katılımcıların görüşlerinin ve algılarının incelendiği fenomenolojik desende olan nitel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da Sağlık Bakanlığına bağlı iki eğitim ve araştırma hastanesinde ve iki üniversite hastanesinde olmak üzere farklı birimlerde ve farklı görevlerde çalışan farklı çalışma sürelerine sahip lisansüstü eğitim almış hemşireler, lisansüstü eğitim almış hemşirelerle birlikte çalışan hekimler ve lisansüstü eğitim almış hemşirelerden hizmet alan hastalar oluşturdu. Araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 19 uzman hemşire, 13 hekim ve 13 hasta ile yapılan bireysel derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak veriler Temmuz-Aralık 2021 tarihleri arasında toplandı. Niteliksel verilerin kodlaması ve analizleri, nitel analiz programı olan MAXQDA programında yapıldı. Bulgular hemşirelikte lisansüstü eğitimin mesleki güçlendirmeye etkilerini ve bu etkilerin kliniğe nasıl yansıdığı hakkındaki katılımcıların görüşlerini ortaya koydu. Sonuçlar, hemşireliğin mesleki güçlendirmesinde lisansüstü eğitimin hemşireliğin toplum içindeki imajına, değerinin artışına ve bilimsel gelişimine etkisi olduğu gibi hemşirelik rollerine, hemşirelerin bireysel gelişimine ve diğer mesleki gelişimlerine etkisi olduğu ve bu etkilerin kliniğe olumlu yansımaları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is a qualitative research in the phenomological pattern in which the views ve perceptions of graduate education in nursing on professional empowerment ve the reflections of these effects on the clinic are examined. The sample of the study consisted of nurses with postgraduate education working in different units in different positions with different working years, physicians working with these nurses with postgraduate education and patients receiving service from these nurses with postgraduate educationin two Public Hospitals affiliated to the Ministry of Health and in two University Hospitals in Istanbul. Data were collected between July and December 2021 by using individual interviews with 19 advenced nurses, 13 physicians and 13 patients who voluntarily agreed to participate in the study. Coding and analysis of qualitative data were done in the qualitative analysis program MAXQDA. The findings showed the effects of postgraduate education in nursing on professional empowerment and the perceptions of the participants about the reflection of these effects on the clinic. The results have concluded that postgraduate education in the professional empowerment of nursing has an impact on the image of nursing in society, its increase in value and scientific development, as well as on nursing roles, individual development of nurses and other professional development and these effects have positive reflections on the clinic