Hızlı test ile COVİD-19 pozitifliği tespit edilen hastaların elısa yöntemi ile IGG ve IGM sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of İGG and İGM results by elisa method of patients with positivedetected COVİD-19 by rapid test
- Tez No: 751125
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İlk olarak Çin'in Wuhan şehrinde, daha sonra dünyanın her tarafında nedeni bilinmeyen öldürücü pnömoni vakalarının görülmesi üzerine etken patojen araştırılmaya başlandı. Araştırmalar sonucunda etkenin virüs olduğu saptandı. Bu virüse Uluslararası Virüs Taksonomisi Komitesi tarafından SARS-CoV -2, yaptığı hastalığı da Covid-19 olarak tanımladı (1). Dünya genelinde hızlı bir yayılma göstermesi nedeniyle DSÖ tarafından pandemi ilan edilmiştir. En etkin bulaş solunum yoludur. Özellikle asemptomatik kişilerde önlem alınamadığı için daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Bulaşın engellenmesinde temizlik, sosyal mesafeyi koruma ve izolasyon faydalı olmasına karşın, aktif immünizasyonun pandeminin engellenmesinde önemli olacağı kesindir. Hastalığı geçiren kişilerde immünizasyon gelişmesinin yanı sıra hasta kaybı da önemli sayıdadır. İnsan kaybının en aza indirilmesi ve pandeminin önlenmesinde aşı uygulamaları hayati önem taşımaktadır. Çalışmada Covid-19 ön tanısı alan 1065 kişinin immunokromatografik yöntem ile SARS-CoV-2 antikorlarına bakıldı. %11,5 pozitiflik saptandı. Pozitif saptananların %71'i (IgM, IgM+IgG) akut infeksiyonu gösterirken, %19'u (IgG) geçirmiş infeksiyonu göstermektedir (Tablo 1). Ayrıca Covid-19 hastalığı geçiren (PCR+) bireylerin antikor varlığı Covid-19 (SARS - CoV-2) Antikor test (Colloidal), Elecsys Anti-SARS-CoV-2 test ve SARS-CoV-2 IgG II Quant test ile değerlendirildi. En fazla SARS-CoV-2 IgG II Quant test ile tespit edilirken, en az da Covid-19 (SARS-CoV-2) Antikor test (Colloidal) ile saptandı. (Tablo 2 ). Covid-19 hastalığı geçirmemiş (PCR-) kişilere yapılan aşılamanın (birinci grup üç sinovac aşı/ ikinci grup iki sinovac aşı ve bir biontec aşı) sonucunda gelişen immün yanıt SARS-CoV-2 IgG II Quant Test (Abbott-İrlanda) kullanılarak değerlendirildi. Birinci grupta 50 kişi/ikinci grupta 32 kişi değerlendirildi. İlk gruba uygulanan birinci, ikinci ve üçüncü sinovac aşı sonrası ölçülen IgG titreleri karşılaştırıldı (Şekil 5). Bu karşılaştırmalar sonucunda ikinci aşı sonrası saptanan titre birinci ile (Şekil 7), üçüncü aşı sonrası saptanan titre ikinci ile (Şekil 8) anlamlı seviyede artış göstemekteydi P < 0,0001. İkinci gruba uygulanan birinci sinovac aşı sonrası ölçülen IgG titresi, ikinci sinovac aşı sonrası ölçülen IgG titresi ve üçüncü BioNTech aşı (hatırlatma dozu) sonrası ölçülen IgG titresi ile karşılaştırıldı (Şekil 6). Sonuçta ikinci aşı sonrası saptanan titre artışı ile birinci aşı sonrası saptanan titre artışı, üçüncü aşı sonrası saptanan titre artışı ile ikinci aşı sonrası saptanan titre artışı anlamlı seviyede artış göstemektedir P < 0,0001 (Şekil 6). Burada üçüncü hatırlatma dozu olarak uygulanan BioNTech aşı sonrası saptanan antikor titre artışı birinci grupta Sinovac aşı hatırlatma dozunda saptanan titre artışından daha fazla idi. Sonuçta elde edilen IgG seviyeleri toplumun immün düzeyini ortaya koyarken, aşı çalışmalarının değerlendirilmesine de katkı sağlamaktadır. Ayrıca nötralizan immün globülin içeren plazma vericilerinin tespitine yardımcı olmasının yanısıra PCR negatif şüpheli vakalarda tanının desteklenmesinde kullanılabilir (2,3,4).
Özet (Çeviri)
The causative pathogen was started to be investigated after the first cases of lethal pneumonia of unknown cause were seen in Wuhan city of China, then all over the world. As a result of the research, it was determined that the factor was a virus. This virus was named SARS-CoV-2 (severe acute respiratory syndrome coronavirus-2) due to its similarity to SARS-CoV by the International Virus Taxonomy Committee (1). The World Health Organization (WHO) determined the virus as SARS-CoV -2 and the disease it caused as Covid-19 on January 7, 2020. Due to its rapid spread worldwide, it has been declared a pandemic by WHO. The most effective transmission is respiratory tract. It is more common, especially in asymptomatic people, since no precautions can be taken. Although cleanliness, social distance and isolation are beneficial in preventing transmission, it is certain that active immunization will be important in preventing the pandemic. The duration of immunity developed in patients who have recovered from the disease or in the case of vaccination and its protection against subsequent infections are not yet known. In addition to the development of immunization in people who have had the disease, the loss of patients is also significant. Vaccine applications are vital in minimizing human loss and preventing pandemics. In the study, SARS-CoV-2 antibodies of 1065 people who were diagnosed with Covid-19 were examined by immunochromatographic method. 11.5% positivity was detected. While 71% (IgM, IgM+IgG) of those who were found positive showed acute infection, 19% (IgG) showed previous infection (Table 1). In addition, the presence of antibodies in individuals with Covid-19 disease (Real-Time Reverse Transcriptase-Polymerase Chain Reaction; = RT-PCR positive) Covid-19 (SARS - CoV-2) Antibody test (Colloidal), Elecsys Anti-SARS-CoV-2 test and the SARS-CoV-2 IgG II Quant test. The most SARS-CoV-2 was detected with the IgG II Quant test, and the least with the Covid-19 (SARS-CoV-2) Antibody test (Colloidal). (Table 2). Immune response as a result of vaccination (three sinovac vaccines in the first group / two sinovac vaccines and one biontec vaccine in the second group) in people who have not had Covid-19 disease (RT-PCR negative) using the SARS-CoV-2 IgG II Quant Test (Abbott-Ireland) evaluated. 50 people in the first group/32 people in the second group took part in the evaluation. The IgG titers measured after the first, second and third sinovac vaccine administered to the first group were compared (Figure 5). As a result of these comparisons, there was a significant increase between the titer detected after the second vaccination with the first (Figure 7.), the titer detected after the third vaccination with the second (Figure 8.), and the titers detected in all three vaccines P < 0.0001. The IgG titer measured after the first sinovac vaccine administered to the second group, the IgG titer measured after the second sinovac vaccine and the IgG titer measured after the third BioNTech vaccine (reminder dose) were compared. (Figure 6). As a result, the titer increase detected after the second vaccination and the titer increase detected after the first vaccination, the titer increase detected after the third vaccination and the titer increase detected after the second vaccination show a significant increase P < 0.0001 (Figure 6). The antibody titer increase detected after the bioNTech vaccine administered as the third reminder dose was higher than the titer increase detected in the sinovac vaccine reminder dose in the first group. Although the data obtained from this study contribute to the humoral immune response of having the disease and being vaccinated, it has also been determined that the immune response decreases with age. As a result, antibody tests can be used to determine the immunity levels in the population in seroepidemiological studies, to evaluate the immune response during vaccine development studies, to determine the antibody level in immune plasma donors, and to support the diagnosis in suspected PCR negative cases (2,3,4).