Subklinik Cushing Syndrome diagnosed in patients COVID-19 disease navigation, mortality, morbidity rate functional non adrenal with patients with insidentalomcomparison
Subklinik Cushing Sendromu tanılı hastalarda COVID-19 hastalığının seyri, mortalite, morbidite oranın fonksiyonel olmayan adrenal insidentalomali hastalarla karşılaştırılması
  1. Tez No: 771110
  2. Yazar: NARMIN HUSEYNLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SERKAN YENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAC: Subklinik Cushing Sendromu ılımlı otonom kortizol salgılanmasının saptanması durumu olarak tanımlanmakta olup diyabet, obezite, hipertansiyon, osteoporoz, kardiyovasküler olaylar, tromboembolik hastalık, dislipidemi ve immunsupresyon gibi birçok komorbiditeler ve mortalite ile ilişkisinin olduğu gösterilmiştir. Tanıda en önemli ve ilk yapılacak test 1 mg deksametazon supresyon testidir. Küresel pandemi ilan edilen COVİD-19 enfeksiyonu çok hızlı yayılım gösteren, farklı semptomlarla karakterize ve mortal seyiredebilen bir hastalıktır. COVİD-19 hastalarında, özellikle solunum yetmezliği olan hastalarda tedavide steroid kullanılmaktadır. Belli bir fazda kullanıldığında steroid tedavisinin bu hasta grubunda prognoza önemli ölçüde fayda sağladığı birçok çalışmada gösterilmiştir. Subklinik Cushing Sendromu tanılı hastalar COVİD-19 ile enfekte olduğunda, mevcut endojen kortizol yüksekliğinin prognoza katkısı tam olarak bilinmemektedir. Endojen kortizol yüksekliğinin, tedavi sırasında uygulanan kortizol ile benzer etkide olma veya hiperkortizoleminin sebeb olduğu immunsupresyon durumunun hastalığın klinik seyrinin kötüleşmesine katkıda bulunma ihtimali vardır. Bu çalışmanın amacı endojen hiperkortizolemi durumunun COVİD-19 hastalarında prognoza katkısının olup olmadığının araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Endokrinoloji Bilim Dalı' nda Adrenal insidentaloma ve Subklinik Cushing Sendromu tanısıyla takip ve tedavi edilen, 18 yaş üzeri, (n=415) hastaların biyokimyasal tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri kayıtları geriye dönük olarak incelenmiş, aynı zamanda 01.01.2020-01.10.2222 tarihleri arasında COVİD-19 test sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu hasta gruplarında COVİD-19 hastalığının seyri ve mortalite oranı karşılaştırılmıştır. Öncelikle adrenal insidentaloma saptanan hastalar Subklinik Cushing Sendromlu ve non fonsiyonel adrenal insidentalomalı hastalar şeklinde iki gruba ayrıldı. Sublinik Cushing Sendromu ve non fonsiyonal insidentaloma tanısı alan hastaların 1 mg DST sonucu cut off değeri 1,8 µg/dl olarak kabul edildi. Her iki grup arasında nominal değişkenler ki-kare testi ile karşılaştırıldı. Tüm analizler SPSS (24.0) programı ile yapıldı. BULGULAR: Adrenal insidentalomalı hastalarda 1 mg DST' nin >1,8 olması COVİD-19 enfeksiyonu geçirme sıklığına, hastalık seyrine ve mortaliteye istatiksel olarak anlamlı katkı sağlamadı. Ancak Subklinik Cushing Sendromu tanılı hastalarda COVİD-19 enfeksiyonunun komplike seyrinde 2,17 kat risk artışı mevcuttur SONUÇ: Yaptığımız bu çalışmada adrenal adenomlara bağlı otonom kortizol sekresyonu saptanan hastalarda hormon üretmeyen hastalara göre COVİD-19 geçirme sıklığında anlamlı fark saptanmadı. Aynı zamanda COVİD-19 pozitifliği olan hastalarda 1mg DST sonucunun >1,8 µg/dl olması komplike seyirle ilişkili bulunmadı. Ancak çalışmamızda COVİD-19 hastalık seyrinde komplikasyon gelişme riskinin SCS' lu hastalarda NFA' lı hastalara göre 2,17 kat arttığı tespit edildi. ANAHTAR KELİMELER: Adrenal insidentaloma, Subklinik Cushing Sendromu, COVİD-19, glukokortikoidler
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Subclinical Cushing's Syndrome is defined as the condition of detecting moderate autonomic cortisol secretion, and it has many conditions such as diabetes, obesity, hypertension, osteoporosis, cardiovascular events, thromboembolic disease, dyslipidemia and immunosuppression comorbidities and with mortality having a relationship shown. The most important and first thing to do in diagnosis the test is a 1 mg dexamethasone suppression test. Declared a global pandemic COVID-19 infection rapidly spreading with symptoms characterize andmortal one who can watch is a disease. COVID-19 in patients, especially respiratory have a failure in patients steroid in treatment is used in a certain phase when used steroid this treatment in the patient group important to prognosis extent of benefit provides many in the study shown. Subclinical Cushing Syndrome diagnosed patients infected with COVID 19 when, present endogenous cortisol of the height contribution to prognosis completely unknown. Endogenous cortisol height, during treatment applied with cortisol similar effect being or hypercortisolemia caused by immunosuppression status clinical disease your course to worsen are likely to contribute. This The aim of the study endogenous hypercortisolemia condition COVID-19 in patients prognosis whether your contribution that you are not is research. MATERIALS AND METHODS: Dokuz Eylul University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Endocrinology in the Department of Science adrenal incidentaloma and Subclinical Cushing Syndromefollow-up and treated, 18over age, (n=415) of patients biochemical examinations and viewing methods back records facing down examined, the same in time 01.01.2020- 01.10.2222 between COVID-19 testing to the results has been reached. This patientin groups COVID-19 course of illness and mortality rate was compared. Incidentaloma detected patients Subclinical Cushing Syndrome and non-functional adrenal incidentaloma in the form of patients divided into two groups. Sublinic Cushing Syndrome and non-functional incidentaloma diagnosed 1 mg of patients DST result cut off value is accepted as 1.8 µg/dl was done. Both among the group nominal variables that with square test compared.All analyzes SPSS (24.0) with the program done.Both among the group nominal variables that with square test compared.All analyzes SPSS (24.0) with the program done. RESULTS: Adrenal incidentaloma in patients of 1 mg DST result >1.8 µg/dl have COVID-19 infection the frequency of passing to the course of the disease and mortality statistically meaningful contribution did not provide. However, Subclinical Cushing Syndrome diagnosed in patients COVID-19 infection complicated 2.17 times in the course increased risk available. CONCLUSİONS: In this study, we have done due to adenomas autonomous cortisol secretion there was no significant difference in the frequency of transmission of COVID-19 in patients who were diagnosed with the disease compared to the patients who did not produce hormones. At the same time, a 1mg DST result of >1.8 µg/dl was not found to be associated with a complicated course in patients with COVID-19 positivity. However, in our study, it was found that the risk of developing complications in the course of the COVID-19 disease increased 2.17 times in patients with SCS compared to patients with NFA. KEY WORDS:Adrenal incidentaloma, Subclinical Cushing Syndrome, COVID 19, glucocorticoids