İ.Ü. -C Adli Moleküler Genetik Laboratuvarında 2012-2020 yılları arasında kimliklendirilmesi yapılan olguların demografik özellikleri ve alel sıklıklarının belirlenmesi
Determination of demographic characteristics and allele frequencies of cases identified in the İ.Ü. -C Forensic Molecular Genetics Laboratory between 2012-2020
- Tez No: 751130
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AŞICIOĞLU, PROF. DR. EMEL HÜLYA YÜKSELOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Adli bilimlerde DNA analizleri kayıp vakalarında, felaket kurbanlarında, nesep tayini çalışmalarında ve kriminal olaylarda suç-mağdur ve fail arasındaki bağlantının tespitinde kimliklendirme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda Türkiye'nin 7 bölgesini de temsil edecek şekilde 1001 kişiden alınan örneklerden elde edilen 15 STR profillerinin adli amaçlı kullanılmak üzere hem ülke çapında hem de bölgesel olarak lokusların frekans değerleri belirlendi. Birleşik ayrım gücü (Combined Power Of Discrimination, CPD) ve birleşik dışlama olasılığını ifade eden CPE (Combined Probability Of Exclusion) değerleri sırasıyla 0,99999999999999996063 ve 0,999999979 olarak hesaplandı. Türkiye popülasyonu için ayrım gücü en yüksek lokus D2S1338, en düşük TPOX olarak belirlendi. Sadece Türkiye popülasyonunda gözlenen aleller tespit edildi. Sadece Türkiye popülasyonunda gözlemlenen aleller tespit edildi. Kıbrıs, Azerbaycan, Özbekistan, Yunanistan, Nepal, Irak, Suudi Arabistan, İspanya, Ukrayna, Bosna Hersek, Fas, İngiltere, Belçika, Rusya, Amerika ve Brezilya popülasyonları arasında ve Türkiye'nin 7 bölgesi arası genetik uzaklıklar tespit edilerek filogenetik ağaç çizimi yapıldı. Türkiye'nin 7 bölgesi için temel bileşenler analizi gerçekleştirildi. Tüm bu bilgiler ışığında popülasyon incelemelerinde kullanılan bu istatistik analizlerin adli bilimlere katkısı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In forensic sciences, DNA analysis is used for identification purposes in disappearance cases, disaster victims, genealogy studies and criminal cases, in order to determine the link between crime-victim and perpetrator. In our study, the frequency values of 15 STR profiles obtained from samples taken from 1001 individuals, representing all 7 regions of Turkey, were determined to be used for forensic purposes, both nationally and regionally. Combined discrimination power and combined exclusion probability values were calculated as 0.99999999999999996063 and 0.999999979, respectively. For the Turkish population, the locus with the highest discriminatory power was D2S1338 and the lowest was determined as TPOX. Alleles observed only in the Turkish population were detected. Phylogenetic tree drawings were made by determining genetic distances between the populations of Cyprus, Azerbaijan, Uzbekistan, Greece, Nepal, Iraq, Saudi Arabia, Spain, Ukraine, Bosnia and Herzegovina, Morocco, England, Belgium, Russia, America and Brazil and between 7 regions of Turkey. Principal component analysis was carried out for 7 regions of Turkey. In the light of all this information, we think that these statistical analyzes used in population studies will contribute to forensic sciences.