Zekai Tahir Burak doğumevi cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) polikliniği hastalarında human papilloma virüs (HPV) DNAsının araştırılması ve genotiplendirilmesi
Detection of HPV dna ve genotype in Zekai Tahir Burak maternity hospital outpatients STD(sexually transmitted diseases) policlinics
  1. Tez No: 193775
  2. Yazar: İPEK SAVAŞÇIOĞLU KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KENDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Moleküler Tıp, Forensic Medicine, Biology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETZekai Tahir Burak Doğumevi Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)Polikliniği Hastalarında Human Papilloma Virüs (HPV) DNA'sınınAraştırılması ve GenotiplendirilmesiGelişmekte olan ülkelerdeki ölümün büyük çoğunluğunu oluşturan servikalkanserler yılda yaklaşık 230.000 kadının ölümüne neden olmaktadır. Dünya çapında,servikal karsinoma kadınlar arasında kanserle ilişkili ölüm sebeblerinin beşincisidir.Dünya çapında yapılan araştırmalar, Human papillomavirüs (HPV) enfeksiyonununservikal kanser nedeni olduğunu açıkça göstermektedir. Cinsel yolla bulaşan birhastalık olan HPV dünyanın pek çok bölgesinde genç erkekler ve kadınlar arasındaçok yaygındır.Bu araştırmada Ankara Zekai Tahir Burak Doğumevi Cinsel Temasla GeçenHastalıklar Polikliniği' ne gelen 178 deneğin endoservikal örneği HPV-DNA çip test(elektronik mikroarray) yöntemi kullanılarak incelendi.Çalışmamızda 178 hasta çalışıldı, 103'ü sağlıklı ve kontrol grubu olarakdüşünüldü. Sadece 9 hastada (%8.7) HPV-DNA pozitif bulunmuştur. 75 hastaarasında klamidya, kandida gibi enfeksiyon taşıyan 15 hasta tanımlandı. Sadece 3' ü(%20) HPV-DNA pozitiftir. Diğer taraftan genital siğili olan 20 hastanın (%100)HPV-DNA pozitif bulundu. Son olarak Pap smear sonucu CIN (1,2,3) tanılı 40 hastaarasında 14'ü (%35) HPV-DNA pozitiftir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDetection of HPV DNA ve Genotype in Zekai Tahir Burak MaternityHospital Outpatients STD (Sexually Transmitted Diseases) policlinic?sCervical cancer kills approximately 230.000 women annually, with the vastmajority of deaths occuring in developing countries. Worldwide, cervical carsinomais the fifth most common cancer-related cause of death among women. Worldwideresearch has clearly shown that virtually all cervical cancer is caused by Humanpapillomavirus (HPV) infection. HPV is Sexually Transmitted nfection (STI) that isvery common among young men and women in many parts of the world.In this research HPV DNA?s were investigated using the method of HPVDNA chip test (electronic microarray) in endocervical samples from 178 subjects inAnkara Zekai Tahir Burak Maternity Hospital Outpatients STD (SexuallyTransmitted Diseases) policlinics.In our study 178 patients were employed, 103 of them were healty andconsidered as a control group. Only 9 in healty group (8.7%) was found as HPV-DNA positive. Among 75 patients 15 of them were diagnosed as carrying chlamidiaand candida infection. Only 3 of these 15 were HPV-DNA positive. On the otherhand, 20 patients who had genital wart was found to be 100% HPV-DNA positive.Finally. among 40 patients who were diagnosed with Pap smear as CIN positive(with the degrees 1,2,3), 14 of them were HPV DNA positive.