EL-Hatîb El-Bağdâdî'nin Takyîdu'l-İlm eseri bağlamında hadis kitabeti
The hadith wvitting in the context of Al-Hatib Al-Bagdadi's work Takyidu'ilm
- Tez No: 751168
 - Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmamız Hatib el-Bağdâdî'nin“Takyîdü'l-İlm”adlı eseri bağlamında hadislerin yazıya geçirilmesi meselesini ele almaktadır. Hatib el-Bağdâdî bu eserini dört bölüm (kısım)'de ele almış, her bölümün altında da alt başlıklar zikretmek suretiyle bölümleri genişletmiştir. Çalışmamız, giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezimizin girişinde çalışmanın amacı, önemi ve yöntemine dair bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Hatib el-Bağdâdî'nin hayatı, ilmî kişiliği, hocaları, talebeleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde hadis yazım tarihi, hadis kitabeti tarihine genel bir bakış ve hadis kitabeti konusunda ortaya çıkan görüşler başlıklarıyla hadis kitabeti hakkında genel bilgiler verilmektedir. Son olarak hadis kitabeti (yazılması)'nin yasaklanması meselesi, hadis kitabetine izin verilmemesinin sebepleri, hadis kitabetine izin verilmesi, kitabetin fazileti ve bu konuda söylenen rivayetlere yer verilmiştir. Tezimiz, hadislerin yazılması meselesine dair genel bilgi, edinilen bilgileri değerlendirme ve önerilerin yer aldığı sonuç kısmıyla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted on the transcription of the hadiths based on“Takyîdü'l-İlm”by Hatib al-Baghdadi. Hatib al-Baghdadi's work includes four chapters that included several sections. The present study includes introduction, three main sections and conclusion. In the introduction, information on the aim, significance and methodology of the study are presented. The first chapter is on Hatib al-Baghdadi's life, scientific personality, teachers, students and works. The second part includes general information about hadith inscription history, an overview of the history of hadith inscription, and the views on hadith inscription. As a result, the issue of prohibition of hadith inscription, the reasons for the prohibition, the permission of hadith inscription, the virtue of the inscriptions and related narratives are discussed. The conclusion section includes general information on hadith inscription, the analysis of the collected data, and recommendations.