Alışveriş bağımlılığı ve kişilik tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between shopping addiction and personality types
  1. Tez No: 751171
  2. Yazar: FATMA NUR BİRİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, alışveriş bağımlılığı ile kişilik tipleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Buna ek olarak sosyo demografik özelliklerin de bu araştırmaya katkısının olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde yapılmış nicel bir çalışmadır. Bu çalışmaya, 2019-2020 yıllarında rastgele seçilmiş, yaşları 18-65 aralığında olan 353'ü kadın,147'si erkek olmak üzere toplamda 500 kişi katılmıştır. Verilerin toplanmasında Aydın (2009) tarafından geliştirilen“Hedonik Alışveriş Ölçeği”, Subaş ve Çetin (2017) tarafından geliştirilen“Enneagram Kişilik Ölçeği”ve Sosyo-Demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığı zaman, Enneagram kişilik tiplerinden tip 2 ve tip 4'ün alışveriş bağımlılığına daha yatkın oldukları ortaya konmuştur. Tip 5'in ise alışveriş bağımlılığına en uzak kişilik tiple-rinden biri olduğu gözlelenmiştir. Alışveriş bağımlılığına katkı sağlayan bazı değiş-kenlerden söz edilmektedir. Kişinin cinsiyeti, yaşı, sosyal medya kullanımı gibi değiş-kenler araştırmanın sonucunu etkilemektedir. Özellikle kadınların erkeklere ve gençlerin yaşlılara kıyasla alışveriş bağımlılığına çok daha fazla yatkın oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shopping addiction is a very popular topic nowadays, but its importance is not recognized by people. Everyone who likes shopping is“addicted”because there must be characteristics specifications. Enneagram personality types are also the subject of this research. The aim of the study is to examine the relationship between shopping addiction and personality types. In addition, socio-demographic characteristics were examined as whether the contribution of this research. This research is a quantitative study that is conducted in relational scanning models. A total of 500 people, 353 wom-en and 147 men, randomly selected between the ages of 18-65, participated in this study in 2019-2020. Datas has been collected on the internet. Hedonic Shopping Sca-le“ developed by Aydın (2009), ”Enneagram Personality Scale" developed by Subaş and Çetin (2017) and Socio-Demographic information form were used for data collection. When you look at the findings, it has been demonstrated that Enneagram personality types which type 2 and type 4 are more prone to shopping addiction. On the contrary, type 5 is one of the most distant personality types from shopping addiction. There are some variables that contributes to shopping addiction. Variables such as age, gender and using of social media affect the result of study. It has been observed women are more prone to men and elderly are more prone to youths.