İçe dönük / dışa dönük kişilik özelliği ve internet bağımlılığının internette satın alma davranışına etkisinin incelenmesi
The effect of introverted / extroverted personality traits and internet addiction on online buying behaviour
- Tez No: 602421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERDOĞAN YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnternet kullanımının özellikle son yıllarda fazlasıyla artmış olması insanların alışkanlıklarında ve günlük faaliyetlerinde de değişikliklere neden olmuştur. İnternet fayda sağlaması amacıyla orta çıkmış bir olgu olmasına rağmen negatif etkilerinden de söz etmek mümkündür. Bunlardan biri günümüzde internet bağımlılığı, yani kişinin interneti amacının dışında ve kendine, sosyal ve iş yaşamına zarar verebileceği boyutlarda kullanması olarak ifade edilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; internet bağımlılığının içe dönük / dışa dönük kişilik özelliğinden etkilenip etkilenmediğini ortaya çıkarmak ve internet bağımlılığı ve içe dönük/dışa dönük kişilik özelliğinin internet üzerinden satın almaya etkisini incelemektir. Ayrıca demografik özellikler ile içe dönük/dışa dönük kişilik özelliği, internet bağımlılığı, internette satın alma davranışı arasında ilişki olup olmadığı da incelenmiştir. Bu amaçla online anket yöntemi ile elde edilen veriler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bağımlılığın internet üzerinden satın almayı etkilediği, içe dönük / dışa dönük kişilik özelliğinin internet bağımlılığı ve internette satın almayı etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Demografik özellikler incelendiğinde ise eğitim durumunun internet bağımlılığını etkilediği, gelir durumu ve medeni durumun da internette satın almayı etkilediği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years,there have been changes in people's habits and daily activities with the introduction of the internet to our lives. Although the internet has emerged as a benefit,it is possible to talk about it's negative effects. One of them can be defined as“Internet Addiction”, in other words; the use of internet beyond its purpose and in such a way that it may harm itself,social and business life. The aim of this study is to discover whether internet addiction is affected by the introverted/ extroverted personality trait and to investigate the effects of internet addiction and introverted/extroverted personality trait over online buying. In addition, the relationship between demographic characteristics, introverted/extroverted personality trait, internet addiction and online buying behaviours have been investigated. Data obtained by online survey method was used in the research.As a result of the research, it has been concluded that internet addiction affects online buying but the introverted/extroverted personality trait does not have any effect on internet addiction and online buying behaviour. When the demographic characteristics are examined, it is concluded that educational status effects the internet addiction and income status and marital status affect online shopping habits.