Borderline kişilik özellikleri ile harcama ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasında reddedilme duyarlılığının aracı rolü
The Mediating role of rejection sensitivity between borderline personality traits, spending and online shopping addiction
- Tez No: 912045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, borderline kişilik özellikleri ile harcama ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığının aracı rolünün incelenmesidir. Çalışmada ayrıca, değişkenler arasındaki ilişkiler ve bu değişkenlerin cinsiyet ve gelir düzeyine göre farklılaşma durumu da incelenmiştir. Çalışmanın evreni, Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş arasındaki bireyleri kapsamaktadır. Örneklem kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 402 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde sosyodemografik veri formu, Borderline Kişilik Ölçeği (BKÖ), Çevrimiçi Alışveriş Bağımlılığı Ölçeği (ÇABÖ), Duygusal ve Sosyal Başa Çıkma Olarak Harcama Ölçeği (DSBÇOHÖ) ve Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (RDÖ) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, BKÖ, harcama, çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ve reddedilme duyarlılığı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin bulunduğu görülmüştür. Sonuç olarak, BKÖ ile çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ve harcama arasında reddedilme duyarlılığının kısmi aracı bir rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır. BKÖ'ye sahip bireylerde yüksek reddedilme duyarlılığı, çevrimiçi alışveriş bağımlılığını artırmakta ve aşırı harcama gibi başa çıkma stratejilerinin tercih edilmesine yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of rejection sensitivity in the relationship between borderline personality traits and spending, as well as online shopping addiction. The study also investigates the relationships among the variables and whether these relationships differ by gender and income level. The population of the study includes individuals aged 18-45 living in Turkey. The sample consists of 402 participants selected using the convenience sampling method. During the data collection process, the Sociodemographic Data Form, Borderline Personality Disorder, Online Shopping Addiction Scale, Spending as Emotional and Social Coping Scale and Rejection Sensitivity Scale were utilized. The analyses revealed significant positive correlations between BPD, spending, online shopping addiction, and rejection sensitivity. Furthermore, rejection sensitivity was found to play a partial mediating role in the relationship between borderline personality traits and spending and online shopping addiction. In conclusion, it was found that rejection sensitivity partially mediates the relationship between BPT and online shopping addiction or excessive spending. Individuals with BPT exhibiting heightened rejection sensitivity may experience an increase in online shopping addiction and a preference for coping strategies such as excessive spending.