Üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ile alışveriş bağımlılıkları arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü
The mediatory role of self-esteem in the relationship between university students' personality traits and shopping addictions
- Tez No: 831676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması, üniversite öğrencilerinin, kişilik özellikleri ve benlik algıları çerçevesinde alışveriş bağımlılıkları arasında bulunan bağlantıları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma 18 ve 25 yaş arasındaki İstanbul Arel Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Veri analizi SPSS 26.0 ve SmartPLS 4 programları kullanılarak yapılmış, yol analizi örtük ve gözlenen değişkenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar; çalışmada hem nevrotiklik hem de benlik algısı alışveriş bağımlılığı olasılığını artıran değişkenler olduğu, ancak nevrotikliğin benlik algısı aracı değişkeniyle en güçlü ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla, nevrotiklik ve deneyime açıklık değişkenlerinin her ikisinin de alışveriş bağımlılığını artırmada rol oynadığı, ancak nevrotikliğin bu ilişkide daha güçlü bir faktör olduğu sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to explore the connections between shopping addictions within the framework of university students' personality traits and self-perceptions. This research was conducted on students between the ages of 18 and 25 studying at Istanbul Arel University. Data analysis was performed using SPSS 26.0 and SmartPLS 4 programs, and path analysis was performed on implicit and observed variables. Results; In the study, it was found that both neuroticism and self-perception were variables that increased the probability of shopping addiction, but neuroticism had the strongest relationship with the self-perception mediator variable. Therefore, it can be concluded that both neuroticism and openness to experience variables play a role in increasing shopping addiction, but neuroticism is a stronger factor in this relationship.