Pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin karşılayamadıkları bakım gereksinimleri ile iş doyumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The correlation between missed care needs and job satisfaction of nurses in pediatric clinics
  1. Tez No: 784067
  2. Yazar: AYŞE ZİŞAN OLCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Araştırma, pediatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin karşılayamadıkları bakım gereksinimleri, nedenleri, iş doyum düzeyleri ve bunlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırmanın evrenini; bir üniversite hastanesinin pediatri kliniklerinde çalışan 130 hemşire oluşturmuştur. Etik kurul onayı ve kurum izni alınan araştırmanın verileri; Nisan-Haziran 2022'de çevrimiçi ortamda hazırlanan Hemşire Bilgi Formu, MISSCARE-Pediatrik versiyon, Minnesota İş Doyum Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler ve Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırma, 109 hemşirenin gönüllü katılımıyla (evrenin %84'ü) gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin; yaş ortalamaları 30,21±1,25 yıl, %74,3'ünün kadın cinsiyette, %90,8'inin lisans mezunu, %51,4'ünün ise pediatri kliniklerinde beş yıl ve daha az çalıştığı belirlenmiştir. Hemşirelerin son vardiyalarında sıklıkla ilaç uygulamalarını zamanında gerçekleştiremediği (%22,9), gelişimsel bakım uygulayamadığı (%19,3), çocuğa ve ailesine duygusal destek sağlayamadığı (%18,3) bulunmuştur. Toplam puan ortalamaları; Minnesota İş Doyum Ölçeği için 3,23±0,78 (İçsel Doyum 3,27±0,78; Dışsal Doyum 3,16±0,89) ve MISSCARE Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı- Nedenler için 2,63±0,67 (İş Kaynağı 3,02±0,68, İletişim 2,38±0,77 ve Ekipman 2,58±0,84) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the missed care needs, their reasons, job satisfaction levels, and the correlation between them for nurses in pediatric clinics. Methods: The population of this descriptive study consisted of 130 nurses working in the pediatric clinics of a university hospital. The data of this study in which ethics committee approval and institutional permission were obtained were collected through the online Nurse Information Form, MISSCARE Survey-Pediatric version, and Minnesota Job Satisfaction Scale between April-June 2022. Descriptive statistics and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Results: The present study included 109 nurses who wanted to participate (84% of the population). The mean age of the nurses was 30.21±1.25 years, 74.3% were female, 90.8% had undergraduate at least, and 51.4% worked in pediatric clinics for five years or more found to work less, respectively. In their last shifts; it was found that nurses often could not administer medication on time (22.9%), not provide developmental care (19.3%), and not support emotionally to the children and their families (18.3%). The means of the Minnesota Job Satisfaction Scale and MISSCARE Survey-Reasons for Missed Care scores were determined 3.23±0.78 (Internal Satisfaction 3.27±0.78; External Satisfaction 3.16±0.89) and 2.63±0.67 (Resources 3.02±0.68, Communication 2.38±0.77 and Material Resources 2.58±0.84), respectively.