Saç ekimi cilt antisepsisinde povidon iyot ve rifampisinin birlikte kullanımının yara iyileşmesi ve enfeksiyonun önlenmesine etkisi
The effect of combined use of povidone iode and rifampic on wound healing and prevention of infection in hair transplant skin antisepsia
  1. Tez No: 751196
  2. Yazar: ELİF ASENA SÜTÇÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu araştırmada saç ekimi cilt antisepsisinde povidon iyot ve rifampisin solüsyonların birlikte kullanımının yara iyileşmesi ve enfeksiyon gelişiminin önlenmesi üzerine etkisi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Nicel araştırma yöntemlerinden randomize kontrollü klinik çalışma olan bu araştırma saç ekimi işlemi yapılan özel bir klinikte Aralık 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleşti. Bu kliniklere bu tarihlerde saç ekim işlemi için yatışı yapılmış tüm hastalar araştırmanın evrenini oluştururken, çalışma kriterlerine uygun olan 34 hasta %10'luk povidon iyot ve 125mg rifampisinin birlikte uygulanan deney grubunu, 31 hasta %10'luk povidon iyot uygulanan kontrol grubunu olmak üzere toplam 65 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmada veri toplama araçları olarak Bireysel Bilgi Formu, İşlem Sırası ve Sonrası Değerlendirme ve Gözlem Formları kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SSPS 25.0 istatistik paket programı kullanıldı. Verilere ilk olarak normal dağılım testi yapıldı. Kategorik değişkenler için Pearson Ki-Kare testi ancak beklenen frekansların 5'ten küçük olduğu değişkenlere Kolmogorov-Simirnov testi ve metrik değişkenler için Student t testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to effect the use of povidone iodine and rifampicin solutions together on wound healing and prevention of infection in hair transplantation skin antisepsis. Materials and methods: This research, which is a randomized controlled clinical trial from quantitative research methods, took place between December 2021 and May 2022 in a private clinic where hair transplantation was performed. All the patients who were hospitalized in these clinics for hair transplantation on these dates constituted the population of the study, while 34 patients who met the study criteria were in the experimental group in which 10% povidone iodine and 125mg rifampicin were administered together, and 31 patients were in the control group, in which 10% povidone iodine was applied. 65 patients constituted the sample of the study. In the research, Individual Information Form, Process Sequence and Post-Evaluation and Observation Forms were used as data collection tools. SSPS 25.0 statistical package program was used to evaluate the data. Normal distribution test was first applied to the data. Pearson Chi-Square test for categorical variables, but Kolmogorov-Smirnov test for variables with expected frequencies less than 5, and Student's t test for metric variables.