Zorunlu vatandaşlık davranışının çalışan sessizliğine etkisinde örgütle özdeşleşmenin aracı rolü
The mediating role of organizational identification in the effect of compulsory citizenship behavior on employee silence
  1. Tez No: 751197
  2. Yazar: ABDULLAH SAMİ ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KERSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı zorunlu vatandaşlık davranışı, örgütle özdeşleşme ve çalışan sessizliği arasındaki ilişkileri ve zorunlu vatandaşlık davranışının çalışan sessizliğine etkisinde örgütle özdeşleşmenin aracı rol üstlenip üstlenmediğini belirlemektir. Araştırmanın amacı kapsamında, literatür taraması yapılmış ve bulgular dikkate alınarak araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırmanın amacına uygun bir örneklem seçimi yapmaya özen gösterilmiş ve imalat sektörünün uygun olacağı düşünülmüştür. Bu kapsamda Konya ilinde imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmeden veriler elde edilmiştir. Veriler için basit tesadüfi örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Zorunlu Vatandaşlık Davranışı Ölçeği, Örgütle Özdeşleşme Ölçeği ve Çalışan Sessizliği Ölçeği kullanılmıştır. Bu doğrultuda işletme yöneticileri eşliğinde anketler dağıtılmış ve kullanılabilir 159 anket verisi değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan anket verisi için SPSS, AMOS ve PROCESS Macro programlarıyla analizler yapılmıştır. Çalışmada açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, normallik varsayımı analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve fark analizleri gibi analizlerle amaçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Hipotezlere ilişkin bulgularda zorunlu vatandaşlık davranışının örgütle özdeşleşmeyi azalttığı, çalışan sessizliğini ise artırdığı görülmüştür. Bunun yanında zorunlu vatandaşlık davranışının çalışan sessizliğine etkisinde örgütle özdeşleşmenin aracı rol üstlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between compulsory citizenship behavior and employee silence and organizational identification and to examine whether organizational identification has a mediating role in the effect of compulsory citizenship behavior on employee silence. Considering the purpose of the research, a literature review was made and a research model was created considering the findings. It was tried to make a sample selection suitable for the purpose of the research and it was thought that the manufacturing sector would be appropriate. In this context, data were obtained from a company operating in the manufacturing sector in Konya. The sample for the study was determined by the simple random sampling method and consists of 159 employees. The“Personal Information Form”,“Compulsory Citizenship Behavior Scale”,“Organizational Identification Scale”and“Employee Silence Scale”were used as data collection tools in the research. Data analysis was done via SPSS, AMOS and PROCESS Macro software. In the study, the objectives were tried to be achieved with analyzes such as exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, reliability analysis, normality assumption analysis, correlation analysis, regression analysis and difference analysis. In the findings related to the hypotheses, it was observed that compulsory citizenship behavior reduces organizational identification and increases employee silence. In addition, it has been determined that identification with the organization plays a mediating role in the effect of compulsory citizenship behavior on employee silence.