Dindarlık, beden algısı ve özsaygı ilişkisi: Din psikolojisi bağlamında nicel bir araştırma
The relationship between religiosity, body image and self-esteem: A quantitative research in the context of psychology of religion
- Tez No: 751208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HOROZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırmanın amacı, dindarlık, beden algısı ve özsaygı arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmada ayrıca bu ana değişkenlerle, belirlenen diğer bazı alt değişkenler (demografik ve psiko-sosyal) arasındaki bağıntılar araştırılmıştır. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı araştırmaya 16 yaş üzeri bireyler dahil edilerek 671 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veriler, Demografik Bilgi Formu, Allah Merkezlilik Ölçeği (AMÖ), Bedeni Beğenme Ölçeği (BBÖ) ve Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği-Kısa Formu (BSDÖ-KF) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda dindarlık ile beden algısı, dindarlık ile özsaygı ve beden algısı ile öz saygı arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Söz konusu verilere ilaveten dindarlık, beden algısı ve özsaygı ile çeşitli demografik ve psiko-sosyal değişkenler arasında da anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between religiosity, body image and self-esteem. In this study, additionally, the relationship between these main variables and some other sub-variables (demographic and psycho-social) is searched. Correlational survey model was used in this study and 671 individuals over the age of 16 were included. In this study, the data is collected via Demographic Information Form, Scale of Allah Centeredness, Body Appreciation Scale and The Self Esteem Rating Scale-Short Form. As a result, we found significant positive correlation between religiosity and body image, religiosity and self-esteem and finally body image and self-esteem. Additionally, significant relationships were found between variables of demographic & psycho-social and religiosity, body image, self-esteem.