Estetik operasyon geçirmiş kişilerde beden algısı ve dindarlık ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between body image and religiosity in people who have undergone plastic surgery
- Tez No: 950934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışma, estetik operasyon geçirmiş kişilerin beden algıları ile dindarlıkları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada yöntem olarak nitel araştırma modeli tercih edilmiş ve derinlemesine görüşme tekniği ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Durum çalışması ile hazırlanan bu araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme seçilmiştir. Çalışmanın gurubu İslam dinine mensup estetik operasyon geçirmiş 13'ü kadın ve 5'i erkek 18 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların eğitim durumları lisans düzeyinde olup yaş aralıkları 22-45 aralığındadır ve yaş ortalamaları 31'dir. Çalışmanın verileri 2021 yılında Ekim ve Kasım aylarında toplanmıştır. Elden edilen veriler betimsel analiz, içerik analizi ve frekans analiz yöntemleri kullanılarak çözümlenmeye tabi tutulmuştur. Araştırmanın bulgularında katılımcılardan elde edilen veriler yorumlarla işlenerek sonuç ve önerilerle birlikte araştırmacılara aktarılmıştır. Araştırmanın sonucunda estetik operasyon geçirmiş kişilerin bedenlerini daha çok ontolojik boyutta anlamlandırırken sadece dini bağlamda 'emanet' olarak tanımladıkları görülmüştür. Psikolojik açıdan estetik işlemler sonrasında kendilerini olumlu duygularla ifade eden katılımcıların yeniden estetik işleme başvurmayı düşünmeleri dikkat çekmiştir. Katılımcıların beden algılarının ve bununla ilişkili olan benlik saygılılarının çocukluk döneminde yaşadıkları travmalarla şekillendiği bulgusuna ulaşılmıştır. Katılımcıların öznel dindarlıklarını çoğunlukla etki boyutuyla tanımlamalarına rağmen dinin estetikle ilgili günah ya da haram gibi söylemlerinden etkilenmedikleri ve bedenleri ile ilgili yaşadıkları süreçte de dini bir desteğe ihtiyaç duymadıkları saptanmıştır. Katılımcıların çoğunluğunun olumlu bir Tanrı tasavvuruna sahip olduğu dikkat çekerken bedenleriyle ilgili yaşadıkları problemlerin sorumlusu olarak Allah'ı işaret etmeleri, beden ve din konusunda çatışma yaşadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between body perception and religiousness in people who have undergone plastic surgery. The qualitative research model was chosen as the method for the study, and an in-depth interview technique and semi-structured interview form were used. In this study, which was prepared with a case study, criterion sampling and snowball sampling were selected from the purposeful sampling methods. The study group consisted of 18 participants, 13 of whom were women and 5 of whom were men, who had undergone aesthetic operations and who are Muslims. The participants hold Bachelor's degrees; their ages range from 22 to 45, with an average of 31. The study's data were gathered in October and November of 2021. The collected data were analyzed using descriptive, content, and frequency analysis methods. The data obtained from the participants was processed with comments and transferred to the researchers with the results and suggestions in the research findings. According to the findings of the study, people who have had plastic surgery give their bodies more ontological meaning, but only define them as a“sacred gift”in a religious context. It was noteworthy that participants who expressed having positive emotions after the aesthetic procedures mentioned that they would consider applying for the procedure again. It was discovered that the participants' body perceptions and associated self-esteem were shaped by the traumas they experienced as children. Although the participants mostly defined their subjective religiosity in terms of effect, it was determined that they were unaffected by religious discourses, such as sin or haram, about aesthetic procedures, and they didn't need religious support during this process. While the majority of the participants have a positive view of God, it is worth noting that they point to God for the issues they have with their bodies, which indicates that they have conflicts about the body and religion.