Rehber ve psikolojik danışmanların mahremiyet algısı üzerine nitel bir araştırma (Korkuteli örneği)
A qalitative study on privacy perceptions among guidance and psychological counselors' (Korkuteli sample)
  1. Tez No: 660534
  2. Yazar: AYŞENUR GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mahremiyet kavramını,“diğerlerine karşı kendine özel bir alan belirleme ve sınır çizme”olarak ifade ettiğimizde, yeryüzündeki insan sayısı kadar mahremiyet algısı ve anlayışı söz konusu olmaktadır. Böylesi geniş bir yelpaze içinde mahremiyet olgusunun incelenebilmesi için konunun farklı boyutlarda, boyutların birbiri ile ilişkisi de göz önünde bulundurularak ele alınması gerekmektedir. Bu araştırmada mahremiyet olgusu; psikoloji, mekân, medya, beden, dil, sağlık, ekonomi ve din olmak üzere sekiz boyutta incelenmiştir. Araştırma, 4 Eylül 2019-26 Mart 2019 tarihleri arasında Korkuteli'nde görev yapan 10 psikolojik danışmanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veri seti, ayıklama, özetleme ve dönüştürme işlemlerinden geçirilmiştir. İçerik analizi yapılarak bulgular elde edilmiş ve yorumlar yapılmıştır. Elde edilen bulgular çerçevesinde, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle globalleşen dünyada bireylerin tüm dünya kültürlerinden etkilendiği ve kendi tercihleri doğrultusunda kendilerine has bir mahremiyet anlayışı geliştirdikleri genel sonucuna ulaşılmıştır. Mahremiyet olgusunun yok olmadığı, dönüştüğü ve dönüşmekte olduğu görülmüştür. Din, modernleşme sürecinin bu dönüştürücü etkisine direnç alanı oluşturmaktadır. Bunun yanında toplumsal değişmelerle birlikte mahremiyet için referans kaynağı olarak dinin kuşatıcı özelliği tamamen kaybolmamakla birlikte zayıflamıştır. Özellikle mahremiyet algısının bireysel alanın sınırları içinde yeniden tanımlanması, mevcut dinî kodların farklı değerlendirilmesine ve tercihler söz konusu olduğunda farklı bireyler arasında yorum farklılıklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Dinin ve dindarlığın araştırmada yer alan psikolojik danışmanların mahremiyet algılarında etkili olduğu tespit edilmiş; bu etkinin nicelik ve niteliğinin psikolojik danışmanların dinî tercihleri ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
If we express the concept of privacy as“establishing a private sphere that excludes other people and setting boundaries”, the perception and understanding of privacy becomes as many as the number of the people on earth. In order to examine the phenomenon of privacy of such a wide range, the issue needs to be addressed in different dimensions with taking into account the relationship of the dimensions with one another. In this study, the phenomenon of privacy is examined in eight dimensions which are psychology, place, media, body, language, health, economy, and religion. The study is carried out with participation of 10 psychological counselors serving in Korkuteli between 4th September 2019 and 26th March, 2019. The research is conducted via a qualitative research method, i.e., semi-structured interview technique. The data set obtained is subjected to extraction, summarization and transformation. The findings were obtained through content analysis, which enabled the inferences to be made. It is concluded that individuals are affected by all world cultures and have developed a unique sense of privacy in line with their own preferences with the effect of technological developments in the globalizing world. It is observed that the phenomenon of privacy does not disappear, rather it has transformed. Religion constitutes an area of resistance to this transformative effect of the modernization process. Along with the social changes, however, the encompassing feature of religion as a reference source for privacy has not completely disappeared but weakened. In particular, redefinition of the perception of privacy within the boundaries of the individual sphere causes different evaluation of the existing religious codes and interpretation between diverse individuals when it comes to preferences. It was determined that psychological counselors' religion and religiosity had an effect on their privacy perceptions in the study. It has been concluded that the quantity and quality of this effect is related to the religious preferences of the people.