Kapsamlı e-sağlık okuryazarlığı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of comprehensive e-health literacy scale
- Tez No: 751209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE GÜLİZAR YILDIRIM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş-Amaç: Araştırmanın amacı, e-sağlık okuryazarlığının değerlendirilmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirilmesidir. Gereç-Yöntem: Bu metodolojik araştırmaya 1030 öğrenciden kümeleme yöntemi ile (371 erkek, 659 kadın) toplandı. Veriler kapsam geçerlik indeksi, Cronbach alfa, test-retest, madde korelasyonu, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi uygulandı. Ölçek beşli likert tipte yanıtlanmaktadır. Bulgular: Ölçek puan ortalaması 164.25±26.47 (dağılım 100-235, puan) idi. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksi 0.99, Cronbach alfa katsayısı 0.958 idi.
Özet (Çeviri)
Indtroduction-Aim: The goal of this study is to create a valid and reliable measurement tool for assessing e-health literacy. Materials and Methods: This methodological study included 1030 students (371 males and 659 females). The data was analyzed using the content validity index, Cronbach's alpha, test-retest, total item correlation, exploratory and confirmatory factor analysis. The scale is graded on a five-point Likert scale. Results: The mean score of the scale was 164.25±26.47 (range 100-235, score). The scale's content validity index was 0.99, and the Cronbach's alpha coefficient was 0.958. A four-factor structure (general health and internet literacy, social media literacy, information literacy, computer and communication technologies and health literacy) containing 46 items was developed for comprehensive e-health literacy.