Enerji yoksulluğu teşhisinde 'kWh tüketimi yöntemi'nin önerilmesi
kWh consumption methodology for energy poverty diagnosis
  1. Tez No: 751221
  2. Yazar: TAMER EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son 2 yıl içerisinde Covid-19 pandemisi ile beraber sanayide enerji tüketimi azalırken konutlarda kullanılan tüketimin arttığı görülmüş, tüm Dünya'yı etkileyen ekonomik sıkıntılar enerji yoksulluğu kavramının önemini ortaya çıkarmıştır. 2021 yılı içinde kömür ve gaz kaynaklardaki fiyat artışına bağlı olarak yükselen enerji faturaları, az veya çok tüketim yapan bütün kullanıcılar için enerji fiyatlarını bir gündem maddesi yapmıştır. Bu tez çalışmasında enerji yoksulluğu konusundaki literatürün detaylı taraması yapılarak enerji yoksulluğu göstergelerine odaklanılmıştır. Enerji kesmeye konu olan borç faturasının asıl gösterge kabul edilmesi önerisi, sahadaki gerçek verilere dayalı istatistiksel veriler ile teyit edilmiştir. Ayrıca destekleme mekanizmasının üç temel problemi olan yükümlülük vermek yerine hak vermek, çok yıllık olmak ve ilave kaynağa ihtiyaç duymak konularına karşı alternatif bir öneri tasarlanmıştır. Enerji kesmeye konu olan borç faturasının icraya verilmesi yerine enerji verimliliği ödevi ile yıllık olarak bir indirime tabi tutulması önermesi yapılmıştır. Altyapı şirketleri için icraya giden borçların %50'sinin batık olduğu tecrübesi ile kısıt çalıştırılan problem, 3 ayrı matematiksel model ile analiz edilmiş ve altyapı şirketlerinin zarar etmeyeceği bir oran ile enerji yoksulluğu çeken kesime verimlilik esaslı bir destekleme yapılabileceği ispat edilmiştir. Altı milyonu aşkın abonenin gerçek tüketim ve borç bilgilerinin kullanıldığı çalışmanın hem yerel bazda uygulamalarının hem de benzer sektörlerde deneysel çalışmalarının yapılmasının enerji yoksulluğu çeken kesimin hayatını daha kolaylaştıracağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the Covid-19 pandemic, in the last two years, it has been observed that the residential energy consumption has been increased while the consumption in the industry has decreased and the world-wide economic problems generated from the pandemic has risen the concept of energy poverty and its significance. The rising energy bills which were soared by the increase in the prices of coal and gas resources have made the energy prices a common agenda for all energy consumers regardless of the amount of the consumption, be it more or less. This thesis provides a detailed literature review on energy poverty and focuses on its indicators. It also supports the proposals that the arrears to the invoice, which constitutes the reason for power-cut shall be accepted as the main indicator and verifies it with statistical methods obtained from real data from the fieldwork. An alternative supporting mechanism design has been developed against the three main problems of the support mechanism, which are providing rights without obligations, design for long-term without additional resources. Suggested supporting topology searches an annual energy efficiency performance to apply the benefit. Regarding the fact that 50% of the debts going to foreclosure for the utilities are subject to bankrupt – we put the constraints for the mathematical approach- it has been analyzed with 3 different mathematical models and proved that, efficiency-based support can be provided to the people suffering from energy poverty at a rate that the infrastructure companies will not be effected. The study, which uses the real consumption and debt information of more than 6 million subscribers, resulted in that local application of such kind of programs have potential to ease the difficulties of affordability of the people suffering from energy poverty.