Çölyak hastalarında periodontal durumun serum ve dişeti oluğu sıvısı tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α) ve interlökin-6 (IL-6) seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of periodontal condition on serum and gingival crevice fluid tumor necrosis factor alfa (TNF-α) and interleukin-6 (iIL-6) levels in celiac patientsdiş H
- Tez No: 751220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ZİYA ŞENYURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Periodontal hastalıklar primer etyolojik faktörü mikrobiyal dental plak olan, enflamatuar hücre birikimi, bağ dokusu ve alveoler kemik yıkımıyla karakterize hastalıklardır. Çölyak hastalığı gastrointestinal sistemi tutan, patogenezinde genetik, immünolojik ve çevresel faktörlerin rol aldığı, otoimmun ve inflamatuar hastalıklardır. Her iki hastalığın immünopatogenezinde ortak noktalar ve benzerlikler olmakla birlikte serum TNF-α ve IL-6 gibi sitokin seviyelerinde artış tespit edilmiştir. Çalışmamızın amacı hem çölyaklı hem sistemik olarak sağlıklı bireylerin periodontitisli veya periodontal açıdan sağlıklı olma durumlarındaki serum ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) TNF-α ve IL-6 seviyelerini karşılaştırmaktır. Çalışmamız Gaziantep Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Periodontoloji AD'na sistemik açıdan sağlıklı, periodontal kontrolleri için başvuran 42 sağlıklı birey (Periodontal sağlıklı 21 birey-SS, periodontitis teşhisi konulmuş-SP 21 birey); Gaziantep Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları A.D., Gastroenteroloji B.D'ndan periodontal muayene amacıyla yönlendirilen (En az 6 ay diyetine uymamış ve/veya yeni teşhis edilmiş, serolojik testleri pozitif) 42 çölyaklı birey (Periodontal değerlendirme sonrası periodontal sağlıklı teşhisi konulmuş-ÇS 21 birey, periodontitis teşhisi konulmuş-ÇP 21 birey) üzerinde yapıldı. Çalışmamızın sonuçlarında serum, DOS TNF-α değerleri ÇS grubunda SS grubuna göre daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases; They are diseases characterized by inflammatory cell accumulation, connective tissue and alveolar bone destruction, in which the primary etiological factor is microbial dental plaque. Celiac disease is an autoimmune and inflammatory disease in which genetic, immunological and environmental factors play a role in the pathogenesis of the gastrointestinal system. Although there are similarities in the common immunopathogenesis of both diseases, an increase in serum cytokine levels such as TNF-α and IL-6 was also detected. The aim of this study was to compare serum and gingival groove fluid TNF-α and IL-6 levels in both celiac patients and systemically healthy individuals with periodontitis and periodontal health. This study was conducted on 42 healthy individuals (21 healthy periodontally, 21 individuals diagnosed with periodontitis) who applied to Gaziantep University, Faculty of Dentistry, Periodontology Department to have their routine periodontal controls done; It was performed on 42 individuals with celiac disease referred for periodontal examination from Gaziantep University, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Department of Gastroenterology (21 individuals diagnosed as periodontally healthy after periodontal evaluation, 21 individuals diagnosed with chronic periodontitis). In the results of our study, although serum and DOS TNF-α values were higher in the CS group than in the SS group, no statistically significant difference was detected.