Öğretmenlerin mesleki motivasyonları ile işlerini anlamlı bulma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' professional motivation and their levels of finding their jobs meaningful
- Tez No: 751238
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Kastamonu ili Merkez ilçesindeki resmi okullarda görev yapan öğretmenlerin mesleki motivasyonları ile işlerini anlamlı bulma düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlenmesi amaçlanmıştır. Evrenden tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 300 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada, uygulanan anketlerle, öğretmenlerin, konuyla ilgili algıları değerlendirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli belirlenmiştir. Bu doğrultuda araştırma verilerinin toplanmasında bağımsız değişken olarak Uçar (2015) tarafından hazırlanan“Öğretmen Motivasyonu Ölçeği”ve bağımlı değişken olarak da Göcen ve Terzi (2018) tarafından geliştirilen“Eğitim Örgütleri için Anlamlı İş”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde alt problemlerinin çözümlenmesi amacıyla frekans ve yüzde analizleri, t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey Çoklu Karşılaştırma Testleri, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı (r) ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; resmi okullarda çalışan öğretmenlerin görüşlerine göre öğretmenlerin mesleki motivasyonları ile cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni durum, mesleki alan, mesleki kıdem ve okuldaki görev süresi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Öğretmenlerin algılarına göre öğretmenlerin işlerini anlamlı bulma düzeyleri ile cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni durum, mesleki alan ve okuldaki görev süresi arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Ancak 6-10 yıl ve 11-15 yıl arası mesleki kıdemi olan katılımcılar ile 16-20 yıl arasında mesleki kıdemi olan katılımcılar ile arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Öğretmen motivasyonu ile öğretmenlerin işlerinin anlamlı bulmaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber öğretmen motivasyonun öğretmenlerin işlerini anlamlı bulma düzeyleri üzerinde pozitif yönde anlamlı bir yordayıcı olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the professional motivation of teachers working in public schools in the central district of Kastamonu province in the 2020-2021 academic year and their level of finding their job meaningful. 300 teachers selected from the universe by random sampling method constitute the sample of the research. In the research, the perceptions of the teachers on the subject were evaluated with the questionnaires applied. Relational screening model was determined in the research. In this direction, the“Teacher Motivation Scale”prepared by Uçar (2015) as the independent variable and the“Meaningful Work for Educational Organizations”scale developed by Göcen and Terzi (2018) were used as the dependent variable in collecting the research data. Frequency and percentage analysis, t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey Multiple Comparison Tests, Pearson Product Moments Correlation Coefficient (r) and Simple Linear Regression Analysis were used in order to solve sub-problems in the analysis of the data. As a result of the research; According to the opinions of teachers working in public schools, no significant difference was found between teachers' professional motivations and gender, age, education level, marital status, professional field, professional seniority and tenure at school. According to the perceptions of the teachers, there was no significant difference between the level of teachers' finding their job meaningful and gender, age, education level, marital status, professional field and tenure at school. However, it was determined that there was a significant difference between the participants with professional seniority of 6-10 years and 11-15 years and the participants with professional seniority between 16-20 years. A positive and significant relationship was found between teacher motivation and teachers' finding their work meaningful. In addition, it has been observed that teacher motivation is a positive and significant predictor of teachers' levels of finding their jobs meaningful.