Özgün paletli mikro kompresörün palet toleranslarının performansa etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of tolerances on performance of a novel vane micro compressor
- Tez No: 751261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endüstride basınçlı hava ihtiyacını karşılamak için birçok farklı tipte kompresör kullanılmaktadır. Farklı kompresör tipleri üzerine araştırmalar halen devam etmektedir. Gövdeden paletli kompresörler, az parça, yüksek verim ve basitliğe göre daha çok tercih edilmektedir. Bu çalışmada, iki kademeli, özgün menteşe sistemli ve gövdeden paletli plaka üretim yöntemine sahip bir mikro kompresör tasarlanmış ve farklı hızlarda basınç karakteristiği oluşturulmuştur. İmalat kolaylığı nedeniyle modüler olarak eklenen yeni kademelerin palet-rotor ile gövde arasındaki tolerans boşlukları değiştirilerek kompresörün performans değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneyler, farklı toleranslarda üç set (1. Set=0,02 mm, 2. ve 3. Set = 0,05-0,07 mm) olacak şekilde, 600-3000 devir arasında 5 farklı devirlerde yapılmıştır. En iyi sonuçların elde edildiği 1. Set deneylerde kompresör 600 devirde ancak 6 Bar'a kadar çıkabilmiştir. En yüksek devir olan 3000 devirde ise 8 Bar olan limit basınçlara 600 devire göre yaklaşık 6 kat daha kısa sürede çıkılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many different types of compressors are used to meet the compressed air requirement in the industry. Research on different compressor types is still ongoing. Recently, numerous research has been done on rotary piston compressors to manufacture compressors more efficiently, maintainable and cheaply. In this study, a two-stage micro-compressor with a unique hinge system and a pallet plate production method from the body was designed and pressure characteristics at different speeds were created. It is aimed to determine the performance values of the compressor by changing the tolerance gaps between the vane-rotor and the body of the new stages added as modular due to the ease of manufacturing. The experiments were carried out in five different cycles between 600-3000 RPMs, with three sets of different tolerances (the First Set = 0,02 mm, the second set and the third set = 0,05-0,07 mm). In the first set of experiments where the best results were obtained, the compressor could only go up to 6 Bar at 600 RPM. At the highest speed, 3000 RPM, the limit pressures of 8 Bar could be reached in approximately six times shorter than at 600 RPM.