Tip 2 diyabet hastalarının diyabetin komplikasyonları ile ilgili bilgi düzeyleri ve glisemik kontrolle ilişkisi
Knowledge levels of TYPE 2 diabetes patients on the complications of diabetes and its relation to glycemic control
  1. Tez No: 751264
  2. Yazar: ASLI ERTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diyabet ciddi bir kronik hastalıktır. Diyabette glisemik kontrol ve hastalığın başarılı bir idamesi sağlanamazsa akut ve kronik komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır ve hem hastanın kendisi hem de toplum açısından önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Çalışmamız, 14 Aralık 2021 - 14 Mart 2022 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Diyabet Polikliniği'ne başvuran, en az 6 aydır Tip 2 DM hastalığı mevcut olan ve çalışmamıza katılmayı kabul eden 252 hastaya ulaşılarak yapılmıştır. Başvuran tüm hastalar çalışmamızın evrenini oluşturmaktadır. Kesitsel olarak planlanan çalışmamızda katılımcıların diyabet komplikasyonları hakkındaki bilgi düzeyleri ile glisemik kontrolleri karşılaştırılmış ve komplikasyonlar hakkındaki bilgi düzeylerinin glisemik kontrolle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya dahil edilen hastaların %55,56'sının kadın cinsiyete sahip olduğu, %82,14'ünün evli, %41,27'sinin ilkokul, %23,41'inin lise, %14,29'unun lisans ve üstü eğitim durumuna sahip olduğu saptanmıştır. Hastaların %81,75'inin diyabet dışında başka bir hastalığı olduğu saptanmıştır. Hastaların %19,84'ünün düzenli kontrole gitmediği, %10,32'sinin evde kan şekeri ölçmediği saptanmıştır. Hastaların hastaneye başvuru sebepleri incelendiğinde %76,19'unun tahlil ve tetkik, %7,54'ünün ilaç temini ve %16,27'sinin her ikisi için başvurduğu saptanmıştır. Katılımcıların yaşadıkları problemler incelendiğinde sırasıyla en çok %44,84'ünün diyabete bağlı görme problemi, %32,54'ünün şeker kontrolünü sağlamada problem yaşadığı saptanmıştır. Kişilerin diyabet tanı süreleri ortalama 13,39 yıl, HbA1c düzeyi ortalama %8,42, yaş ortalaması ise 60,68 yıl olarak saptanmıştır. Çalışmamızdaki diyabette komplikasyonlara ilişkin risk algı ölçeğinden alınan puanlar endişe alt boyutu için 2,97, iyimserlik alt boyutu için 2,44, kişisel hastalık alt boyutu için 2,15, çevresel risk alt boyutu için 2,82 ve bileşik risk alt boyutu için 2,52 olarak saptanmıştır. RAÖ-DM endişe alt boyutu ile yaş arasında ters ve zayıf korelasyon bulunmaktadır. Çalışmamızda diyabetli bireylerin sosyodemografik özellikleri literatürle uyumlu olarak saptanmıştır. Diyabet komplikasyonu olan kişilerin diyabet ile ilgili bilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Diyabetli bireylerde eğitimlerin sıklaştırılmasının, toplum sağlığının korunması açısından önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a serious chronic disease. If glycemic control and successful maintenance of the disease are not achieved in diabetes, acute and chronic complications arise, and it becomes an important health problem for both the patient and society. Our study was carried out by reaching 252 patients who applied to Trakya University Health Research and Application Hospital Diabetes Polyclinic between 14 December 2021 and 14 March 2022 and had type 2 DM for at least 6 months. In our study, the knowledge levels of the participants about diabetes complications and their glycemic control were compared. Of the patients included in the study, 55.56% were women, 82.14% were married, 41.27% were primary school graduates, 23.41% had high school graduates, and 14.29% had university and higher education. It was determined that 81.75% of the patients had a disease other than diabetes. It was determined that 19.84% of the patients did not go to regular check-ups and 10.32% of them did not measure blood sugar at home. When the reasons for applying to the hospital were examined, it was found that 76.19% applied for analysis and examination, 7.54% for drug supply, and 16.27% for both. When the problems experienced by the participants were examined, it was determined that 44.84% had vision problems due to diabetes and 32.54% had problems in maintaining sugar control and these problems are the most common problems experienced by the patients. The mean duration of diabetes was 13.39 years, the average HbA1c level was 8.42%, and the mean age was 60.68 years. The scores obtained from The Risk Perception Scale for Complications in Diabetes in our study were 2.97 for the anxiety sub-dimension, 2.44 for the optimism sub-dimension, 2.15 for the personal illness sub-dimension, 2.82 for the environmental risk sub-dimension, and 2.52 for the composite risk sub-dimension. There is an inverse and weak correlation between the anxiety sub-dimension of The Risk Perception Scale for Complications in Diabetes and age. In our study, the sociodemographic characteristics of individuals with diabetes were found to be consistent with the literature. It has been determined that people with diabetes complications have a higher level of knowledge about diabetes. It is seen that the frequency of education in individuals with diabetes has an important place in terms of protecting public health.