COVİD-19 sürecinde yoğun bakım ünitelerinde bakıma yönelik alınan kararlarda hemşirelerin rolünün analizi ve etik açıdan değerlendirilmesi
Analysis of the role nurses and ethical evaluation in thedecisions taken for care in intensive care units in the COVID-19 process
  1. Tez No: 751271
  2. Yazar: TUĞBA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN İLKILIÇ, PROF. DR. MELEK NİHAL ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Hemşirelik, Medical History and Ethics, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ülkemizde Covid-19 pandemisi ile mücadelenin çeşitli safhalarında günlük vaka sayılarındaki yüksek artış hastanelerdeki hasta sayısına yansımış, hastane polikliniklerinde, servislerinde ve yoğun bakım ünitelerinde hastaların tedavi ve bakımlarını farklı açılardan olumsuz olarak etkilemiştir. Bu olumsuz etkilenmenin en önemli özelliklerinden biri kaynakların sınırlı olmasından dolayı hastaya ayrılan zamanın kısıtlanmasıdır. Bu durum ise anamnez alma için ayrılan sürenin azalmasının yanında, hastanın karar sürecine müdahil olması, hastanın değerler sisteminin bu kararlarda göz önünde bulundurulması, hasta yakınlarıyla iletişimin kalitesi ve özerklik/otonomi ilkesinin pratik hayata geçirilmesini olumsuz yönde etkilemiştir. Covid-19 özelindeki bu tabloda özellikle yoğun bakım hemşirelerinin farklı bir özelliği ön plana çıkmıştır. Hemşirelerin mesleki görev ve sorumlulukları gereği hastaları yoğun olarak gözlemleme ve yakından değerlendirme imkanları olduğu için hastaların bakım ve tedaviye karşı yaklaşımını, arzu ve isteklerini öğrenmede ve hasta yakınlarıyla iletişimde çok önemli bir görev üstlenmişlerdir. Yoğun bakım ünitelerinde zaten mevcut olan bu özellik Covid-19 Pandemisi özelinde etik boyutu da olan daha büyük bir önem kazanmıştır. Bu yüksek lisans çalışması yukarıda açıklanan sorun çerçevesinde hemşirelerin genelde yoğun bakım ünitesindeki, özelde ise Covid-19 hastaları için ayrılan yoğun bakım ünitelerinde etik boyutu olan kararlardaki mevcut rolünü tespit ve analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda önce nicel bir yöntemle konuyla ilgili sorular anket çalışması çerçevesinde hazırlanmış ve örneklem analizine göre Türkiye genelinde yoğun bakım hemşirelerinin görüşlerini temsil etme gücü olduğu kabul edilen 240 yoğun bakım hemşiresine Online olarak şahsa ait e-posta yoluyla, Telegram ve WhatsApp programlarındaki yoğun bakım hemşire gruplarındaki kişilere sorulmuştur. Bu araştırma Covid-19 özelinde Türkiye'de bir ilk olup konuyla ilgili önemli veriler sunmaktadır. Çalışma sadece nicel araştırma düzeyinde kalmamış olup elde edilen sonuçlar hemşirelik alanında en önemli etik teorilerden biri olan ihtimam etiği (care ethics) teorisi bağlamında ele alınıp normatif olarak değerlendirilmiştir. Anketten elde edilen sonuçlar özellikle özerklik çerçevesinde analiz edilmiştir. Diğer taraftan son zamanlarda tıp etiği tartışmalarında önemli bir yeri olan ahlaki kaygı (moral distress) da hem anket çerçevesinde sorgulanmış hem de çalışmanın tartışma kısmında ele alınmıştır. Etik açıdan önemli olan bu araştırma sonuçları etik açıdan analiz edildikten ve normatif açıdan değerlendirildikten sonra bu önemli etik boyutları olan sorunların anlaşılması, kavranması ve çözülmesine yönelik çalışmanın sonunda bazı önemli tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the number of daily cases at various stages of the fight against the Covid-19 pandemic in our country was reflected in the number of patients in hospitals and negatively affected the treatment and care of patients in hospital polyclinics, wards, and intensive care units. One of the most significant factors of this negative impact is the restriction of time allocated to the patient due to limited resources. In addition to reducing the time allocated for medical history taking, this situation negatively affected the involvement of the patient in the decision-making process, the consideration of the patient's system of value in these decisions, the quality of communication with the relatives of the patient and the practical actualization of the principle of self-determination/autonomy. In this situation specific to Covid-19, a different feature of intensive care nurses has emerged. Since nurses have the opportunity to frequently observe and evaluate patients due to their professional duties and responsibilities, they undertake an important task in learning the approach of patients regarding care and treatment, their desires and wishes, and communicating with their relatives. This feature, which is already present in intensive care units, has gained greater importance with an ethical dimension, specifically in the Covid-19 Pandemic. The aim of this master's study is to identify and analyze the current role of nurses in decisions with ethical dimensions in the intensive care units in general and in the intensive care units reserved for Covid-19 patients in particular, within the scope of the problem described above. In accordance with this purpose, firstly, questions on the subject were prepared within the framework of a questionnaire study with an quantitative method, and 240 intensive care nurses, who are considered to have the capacity to represent the views of intensive care nurses throughout Turkey according to the sampling analysis, were asked online via personal e-mail, to individuals in intensive care nurse groups in Telegram and WhatsApp applications. This research is a first in Turkey regarding Covid-19 and provides important data on the subject. The study did not only remain at the quantitative research level, but the obtained results were evaluated normatively in the context of the theory of care ethics, one of the most important ethical theories in the field of nursing. The results obtained from the questionnaire were analyzed especially in the scope of self-determination. On the other hand, moral distress, which has an important place in recent medical ethics discussions, was questioned within the framework of the questionnaire and discussed in the discussion section of the study. After ethically analyzing and normatively evaluating these ethically important research results, some important recommendations are made at the end of the study to understand, comprehend, and solve these important ethical problems.