İlkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel demokrasi algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Trabzon örneği)
Examination of the relationship between organizational democracy perceptions and organizational citizenship behaviors of teachers working in primary and secondary schools (Trabzon example)
- Tez No: 751282
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Trabzon ili ve ilçelerinde bulunan resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin örgütsel demokrasi algısı ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Trabzon ili ve ilçelerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırma 268 öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, örgütsel demokrasi ölçeği ve örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin örgütsel demokrasi algılarının ve örgütsel vatandaşlık davranışlarının orta seviyede olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel demokrasi algıları ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca örgütsel demokrasi algısının örgütsel vatandaşlık davranışının anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the relationship between organizational democracy perception and organizational citizenship behaviours of teachers working in official primary and secondary schools in Trabzon province and its districts. The universe of this research, which was designed in the relational scanning model, consists of teachers working in the province and districts of Trabzon in the 2020-2021 academic year. The sample of the study was chosen by random sampling among teachers working in primary and secondary schools. The research was carried out with the participation of 268 teachers. Personal information form, organizational democracy scale and organizational citizenship behaviour scale were used as data collection tools in the research. As a result of the research, it was determined that teachers' perceptions of organizational democracy and organizational citizenship behaviours were at a moderate level. It is revealed that there is a moderately significant relation on a positive note between the teachers perpections of organizational democracy and their organizational citizenship behaviours. In addition, it was concluded that the perception of organizational democracy is a significant predictor of organizational citizenship behaviour.