Evsel atıksu arıtımda yapay sulak alan atıksu arıtma sistemlerinde karşılaşılan sorunlar ve öneriler
Problems and recommendations faced in artificial wetland wastewater treatment systems in domestic wastewater
  1. Tez No: 751291
  2. Yazar: EYÜP SABRİ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sürdürülebilir atık su yönetimi uygulamaları, düşük sermaye, enerji tüketimi ve mekanik teknoloji gereksinimleri ile ilgili olmalıdır. Evsel atıksu arıtımında basit, ekipmanı kompleks olmayan, çıktıları ekonomik değere sahip ve kullanılabilen, ilk yatırım ve işletme maliyeti düşük olan uygun teknolojilerin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple, sulak alan arıtma sistemleri, ilk yatırım maliyeti düşük, bakım ve işletme kolaylığı nedeniyle, özellikle küçük yerleşimler için geleneksel arıtma sistemlerine verimli teknik alternatifler olabilir. Bu sitemler, düşük su derinliği, oluşan bitki örtüsü ve doğal ekosistemlerde bulunan ortamı taklit eden yerinde toprak kullanımı olarak tanımlanmıştır. Bitkiler, mikroorganizmalar, su, toprak ve güneş ışığını içeren çeşitli fiziksel, kimyasal ve biyolojik süreçlerle sistemde yer alır. Sulak alanlarda büyük bekletme sureleri arıtma verimini artırmaktadır. Ülkemizde bu tür sistemleri projelendirme, inşaat, işletme sırasında yapılan çeşitli hatalar sebebi ile etkin bir şekilde işletilememekte ya da çalışır durumda bulunmamaktadır. Yapay sulak alan tesislerinde ortaya çıkan problemlerin çözümü olarak detaylı ve dikkatli bir projelendirme aşaması, proje dosyasına uyularak gerçekleştirilen bir inşaat aşaması ve gerekli analizlerin, gözlemlerin ve iyileştirmelerin yapıldığı işletme aşaması birçok sorunun ortaya çıkmasını önleyecektir. Tezde, evsel atıksular için yapay sulak alanlar, avantaj ve dezavantajları, tasarım ve işletme problemlerinin değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Tez kapsamında evsel atık sular için yapay sulak alanlar, avantaj - dezavantajları, tasarım ve işletme problemleri incelenerek, Kazımkarabekir (Karaman) ilçesi yapay sulak alan atıksu arıtma tesisi, 2049 proje nüfusu 3 000 kişi, atıksu debileri (Qmax: 504 m3/gün, Qproje: 480 m3/gün ) hesaplanarak ön arıtım üniteleri ve yatay yüzey altı akışlı yapay sulak alan sistemi yeniden tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable wastewater management practice should be related to low capital cost, energy consumption, and mechanical technology requirements. For the treatment of domestic wastewater, it is of great importance to develop the appropriate technologies that are simple, noncomplex equipment, whose outputs have economic value, and have low initial investment and operating costs. Therefore, constructed wetlands can be technical alternatives to other treatment systems, especially for small local authorities, due to their low costs, maintenance, and ease of operation. The constructed wetland has been described as low water depth, vegetation, and the use of soils, mimic those found in natural ecosystems. Wastewater treatment takes place in the system with various biological chemical and physical processes involving plants, sunlight water, microorganisms, and soil. The existing constructed wetlands treatment systems in our country cannot be operated efficiently or are not in working condition due to various problems made during the projecting, construction, and operation phases. As a general solution to the problems encountered in constructed wetlands treatment systems, a detailed and careful project design phase, a construction phase carried out in accordance with the project file, and the operation phase where the necessary analyses, observations, and improvements are carried out will prevent the emergence of many problems. This thesis focuses on describing the constructed wetlands, advantages and disadvantages, design and operation problems, and design approach for domestic wastewaters. Within the scope of the thesis, investigating constructed wetlands treating domestic wastewater, advantages - disadvantages, design, and operation problems were described, Kazımkarabekir (Karaman) district constructed wetlands treatment system, 2049 project population 3 000 people, flow rates (Qmax: 504 m3/day, Qproje: 480 m3/day), pre-treatment units and constructed wetland system with the horizontal subsurface flow were redesigned.