Henri Bergson'un zaman anlayışı
Henri Bergson's conception of time
  1. Tez No: 751289
  2. Yazar: FATMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRAGÜL AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, çağdaş felsefenin en önemli düşünürlerinden biri olan ve zaman kavramına yönelik düşünceleri ile çağdaş zaman felsefelerini derinden etkileyen Henri Bergson'un zaman anlayışını konu edinmektedir. Zaman felsefeleri bağlamında geleneksel zaman kavrayışları ile olan ayrımında Bergson'un zaman kavrayışının özgünlüğü onun,“süre”kavramında temellenir. Tez'de öncelikle, Bergson'un zaman kavrayışının arka zeminini oluşturan Herakleitos, Parmenides, Platon gibi düşünürler yanında özellikle felsefe tarihinde olduğu kadar günümüzdeki çağdaş zaman felsefelerinin de zeminini oluşturan Aristoteles'in Fizik adlı eseri üzerinde durulmuş ve Bergson'un zaman anlayışında merkezi bir role sahip olan Augustinus ve zamana fenomenolojik bir sınır çizen Kant'ın zaman anlayışlarına da yer verilmiştir. Daha sonra ise, Bergson'un“Şuurun Doğrudan Doğruya Verileri”(1889) adlı eseri bağlamında Bergson'un zaman düşüncesinin temelini oluşturan ve bir anahtar görevi gören Süre (Durée), Élan vital (Hayat hamlesi), Sezgi, İçgüdü ve Zeka gibi kavramlar dolayımıyla Bergson'un zaman kavrayışının özgünlüğü ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the conception of time of Henri Bergson, who is one of the most important thinkers of contemporary philosophy and who deeply influenced contemporary philosophy of time with his thoughts on the concept of time. In the context of the philosophy of time and when it comes to its difference with traditional time conceptions, the originality of Bergson's conception of time is based on the concept of“duration”in his own philosophy of time. First of all, in this thesis, besides thinkers such as Heraclitus, Parmenides, Plato, who form the basis of Bergson's conception of time, Aristotle's work called Physics, which forms the basis of contemporary philosophy of time conceptions today as well as in the history of philosophy, is emphasized. At the same time, Augustine, who has a central role in Bergson's conception of time, and Kant, who draws a phenomenological boundary to time, are included in this thesis. Afterwards, in the context of Bergson's work titled“Time and Free Will: an Essay on the Immediate Data Of Consciousness”(1889), the originality of Bergson's concept of time is revealed through concepts such as Duration (Durée), Élan vital (vital force), Intuition, Instinct and Intelligence, which form the basis of Bergson's conception of time and are the key to understanding his conception of time.