Algılanan öz-yeterlik, örgütsel ve sosyal destek ile öznel iyi oluş ve iş doyumu ilişkisinde iş-aile çatışmasının rolü
The role of work-family conflict in the relationship between perceived self-efficacy, organizational and social support with subjective well-being and job satisfaction
- Tez No: 751296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE TUĞBA EROL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada genel öz-yeterlik, örgütsel destek algısı, algılanan sosyal destek ile olumlu olumsuz duygu, yaşam ve iş doyumu arasındaki ilişkide iş-aile ve aile-iş çatışmasının rolü olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Türkiye'de çeşitli sektörlerde çalışanlarla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel bir araştırma olup araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmada olasılıksız örnekleme yöntemlerinden kolay örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma toplam 251 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında genel öz-yeterlik, örgütsel destek algısı, algılanan sosyal destek, iş-aile ve aile-iş çatışması, olumlu olumsuz duygu, iş ve yaşam doyumu ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Araştırmada genel öz-yeterliğin alt boyutlarından; sürdürme çabası-ısrar, yılmama ve başlamanın iş-aile ve aile-iş çatışması, yaşam ve iş doyumu üzerindeki etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda iş-aile ve aile-iş çatışmasının iş ve yaşam doyumunu azaltıcı etkide bulunduğu belirlenmiştir. Araştırmada iş doyumunun yaşam doyumu üzerinde pozitif etkisinin olduğu, iş doyumunun yaşam doyumunun artmasına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada örgütsel destek algısının iş-aile ve aile-iş çatışmasını azaltıcı etkide bulunduğu, bununla birlikte iş doyumu üzerinde de arttırıcı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada örgütsel desteğin olumlu duygular üzerinde olumlu etkisinin olduğu ancak iş-aile ve aile-iş çatışmasının bu sürece aracı olarak dahil edilmesi ile örgütsel desteğin etkisinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada algılanan sosyal desteğin alt boyutlarından“arkadaş”boyutunun iş-aile ve aile-iş çatışmasını azaltıcı etkide bulunduğu, bununla birlikte olumsuz duygu üzerinde de azaltıcı bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the role of work-family and family-work conflict in the relationship between general self-efficacy, perception of organizational support, perceived social support and positive negative affect, life and job satisfaction. The research was carried out with employees working in various sectors in Turkey. The research is a quantitative research and the relational survey model, which is one of the general survey models, was used in the research. Easy sampling method, one of the non-probability sampling methods, was used in the study. The research was carried out with a total of 251 people. General self-efficacy, perception of organizational support, perceived social support, work-family and family-work conflict, positive-negative emotion, job and life satisfaction scales were used to collect the research data. SPSS and AMOS programs were used in the analysis of the research data. In the study, it was concluded that the sub-dimensions of general self-efficacy; initiative, persistence, and effort do not have any effect on work-family and family-work conflict, life and job satisfaction. As a result of the research, it was determined that work-family and family-work conflict had a decreasing effect on job and life satisfaction. In the study, it was concluded that job satisfaction has a positive effect on life satisfaction and that job satisfaction contributes to the increase in life satisfaction. In the study, it was determined that the perception of organizational support has a decreasing effect on work-family and family-work conflict, and it also has an increasing effect on job satisfaction. In the research, it was concluded that organizational support has a positive effect on positive emotions, but the effect of organizational support decreases with the inclusion of work-family and family-work conflict in this process as a mediator. In the study, it was determined that the“friend”dimension, which is one of the sub-dimensions of perceived social support, has a reducing effect on work-family and family-work conflict, and also has a reducing effect on negative emotions.