Yönetici koçluk davranışının örgütsel destek algısı ve duygusal yeterlilik üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A study on the impact of managerial coaching behavior on perceived organisational support and emotional competence
  1. Tez No: 960979
  2. Yazar: FATMA GÜNEY LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, yöneticilerin sergilediği koçluk davranışlarının, çalışanların algılanan örgütsel destek düzeyleri ve duygusal yeterlilik kapasiteleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. İçinde bulunduğumuz dijital çağda, teknolojik yeniliklerin baş döndürücü hızla ilerlemesi, küresel rekabetin artması, ekonomik belirsizliklerin sıklaşması ve iş gücünün çeşitlenmesi gibi faktörler, çalışanlardan sadece teknik yetkinlik değil, aynı zamanda güçlü duygusal ve sosyal beceriler talep etmektedir. Bu bağlamda, liderlik anlayışının da dönüşerek daha empatik, destekleyici ve gelişim odaklı hale gelmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Yönetici koçluğu, klasik yönetim rollerinin ötesine geçen, bireyin potansiyelini keşfetmesine ve performansını sürdürülebilir biçimde artırmasına yardımcı olan modern bir liderlik yaklaşımıdır. Sadece sonuç odaklılığı değil; aynı zamanda çalışanların psikolojik ihtiyaçlarını, değerlerini, anlam arayışlarını ve duygusal dünyalarını merkeze alan bu yaklaşım, günümüz insan kaynakları yönetimi uygulamalarında önemli bir yer edinmektedir. Bu bağlamda araştırma, yöneticilerin sergilediği koçluk davranışlarının çalışanların örgütsel destek algısını nasıl şekillendirdiğini ve duygusal yeterlilik düzeylerini nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Araştırma, ilgili literatür çerçevesinde kavramsal bir model geliştirerek yöneticilerin koçluk davranışlarının çalışanlar üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde değerlendirmektedir. Çalışma, liderlerin belirsizlik ve değişimle başa çıkma kapasitesini artıracak stratejik bir yönetim çerçevesi sunmayı hedeflemekte olup, yöneticilere ve insan kaynakları profesyonellerine, çalışan gelişimini destekleyen sürdürülebilir liderlik yaklaşımları konusunda yol göstermeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketler temel alınarak; yöneticilerin koçluk yaklaşımlarının algılanan örgütsel destek ve duygusal yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem benimsenmiş olup, hem nicel hem de nitel veri toplama ve analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Nicel veri toplama sürecinde anket yöntemi kullanılmış ve enerji sektörü çalışanlarından elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Yapılan anket çalışmasında Park ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen ve Kılıç ve Özgen (2021) uyarlanan“Yönetici Koçluk Davranışı Ölçeği”, Eisenberger ve arkadaşları (2001) tarafından geliştirilen“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği”ile Kirk ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen ve Totan ve arkadaşları (2010) tarafından geçerlilik ve güvenilirliği yapılan“Duygusal Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bir diğer amacı ise araştırma değişkenleri ile cinsiyet, yaş, eğitim, şirketin yaşı, şirketin çalışan sayısı, şirketteki çalışma süresi, yönetici koçluk eğitimi ve çalışan koçluk eğitimini içeren demografik faktörler arasında anlamlı bir farklılaşmanın olup olmadığını test etmek olmuştur. Araştırma konusu verileri korelasyon, anova ve regresyon analizi yöntemleri ilgili istatistiksel programlar kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda yönetici koçluk davranışının algılanan örgütsel destek ve duygusal yeterlilik üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Demografik faktörlere ilişkin bulgular incelendiğinde ise; cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve şirketin yaşı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna karşılık, yöneticinin koçluk eğitimi alıp almaması, şirketin çalışan sayısı ve çalışanların şirketteki çalışma süresi gibi bazı demografik değişkenler açısından kısmen anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of coaching behaviors exhibited by managers on employees' perceived organizational support levels and emotional competence capacities. In today's digital age, the rapid pace of technological innovation, increasing global competition, frequent economic uncertainties, and the diversification of the workforce require employees to possess not only technical competencies but also strong emotional and social skills. In this dynamic environment, leadership approaches are inevitably transforming to become more empathetic, supportive, and development-oriented. Managerial coaching is a modern leadership approach that goes beyond traditional management roles, helping individuals discover their potential and enhance their performance in a sustainable manner. This approach not only emphasizes results but also centers the psychological needs, values, search for meaning, and emotional world of employees—thereby gaining a significant place in contemporary human resource management practices. Within this framework, the study analyzes how coaching behaviors exhibited by managers shape employees' perceptions of organizational support and influence their levels of emotional competence. By developing a conceptual model within the framework of relevant literature, this research provides a detailed assessment of the impact of managerial coaching behaviors on employees. The study aims to present a strategic management framework that enhances leaders' capacity to cope with uncertainty and change while offering guidance to managers and human resources professionals on sustainable leadership approaches that support employee development. In this study, based on companies operating in the energy sector, it was aimed to determine the relationship between managerial coaching approaches and perceived organizational support and emotional competence. A mixed-method approach was adopted in the research, utilizing both quantitative and qualitative data collection and analysis techniques. In the quantitative data collection process, the survey method was used, and the data obtained from employees in the energy sector were evaluated through statistical analyses. In the survey study, the“Managerial Coaching Behavior Scale”developed by Park et al. (2008) and adapted by Kılıç and Özgen (2021), the“Perceived Organizational Support Scale”developed by Eisenberger et al. (2001), and the“Emotional Self-Efficacy Scale”developed by Kirk et al. (2008) and validated and tested for reliability by Totan et al. (2010) were used. Qualitative data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. Another aim of the study was to test whether there were significant differences between the research variables and demographic factors including gender, age, education level, company age, number of employees in the company, tenure in the company, managerial coaching training, and employee coaching training. The data on the research topic were obtained using statistical programs through correlation, ANOVA, and regression analysis methods. As a result of the research, it was concluded that managerial coaching behavior has a positive and significant effect on perceived organizational support and emotional competence. When the findings related to demographic factors are examined, no significant differences were found based on gender, age, educational background, or the age of the company. In contrast, partially significant differences were observed in certain demographic variables such as whether the manager had received coaching training, the number of employees in the company, and the employees' tenure within the company.