Heyelan meydana gelmiş bir parkta göçme mekanizmasının araştırılması ve heyelan önleme tedbirleri
Investigation of failure mechanism and landslide prevention measures in a park where landslide has occurred
- Tez No: 751297
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Ankara ilinin Çubuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan Adnan Menderes Parkında meydana gelen bir heyelan incelenmiş ve bu heyelanı durdurmak için yapılabilecek iyileştirme yöntemleri araştırılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Sanat Yapıları Proje Şube Müdürlüğünden temin edilen zemin etüt verileri kullanılarak idealize zemin kesiti çıkartılmış ve bu kesit üzerinde kısa süreli ve uzun süreli duraylılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Şev duraylılık analizleri limit denge yöntemlerini esas alan Slide 8.0 kullanılarak yapılmıştır. İnklinometre verileri ve arazi gözlemlerine dayanarak belirlenen yenilme düzlemi kullanılarak geri analizler yapılmış, kayma yüzeyini temsil eden uzun süreli kalıcı zemin parametreleri bulunmuştur. Yapılan analizler neticesinde, yatay drenler ile yeraltı su seviyesinin düşürülmesi, şevin traşlanarak düzenlenmesi ve 120 cm çapında 300 cm ara ile çift sıra fore kazık ve bunları birbirine bağlayan 520x100 cm kesitinde başlık kirişi yapılması ve yol kotuna kadar toprakarme duvar yapılmasıyla heyelanın durdurulabileceği tespit edilmiştir. Limit denge yöntemi ile iyileştirilmiş modelin statik ve dinamik durumlar için güvenlik katsayısı kontrol edilmiş, sonlu elemanlar yöntemi ile şevdeki deformasyonlar kontrol edilerek yapısal elemanların tasarım değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a landslide that occurred in Adnan Menderes Park, located within the borders of Çubuk district of Ankara province, was examined and remediation methods that could be done for the rehabilitation of this landslide were investigated. Using the soil investigation data obtained from Ankara Metropolitan Municipality Department of Science Affairs, Department of Engineering Project Structures, the idealized soil section was extracted and short period and long period stability analyses were carried out on this section. Slope stability analyses were performed using Slide 8.0, which is based on limit equilibrium methods. Back analyses were made using the failure plane determined based on inclinometer data and field observations, and long period residual soil parameters representing the sliding soil surface were found. As a result of the analyses made, it was determined that the landslide can be rehabilitated by lowering groundwater level with horizontal drains, arranging the slope by cutting off processes, constructing a double-row of bored piles with a diameter of 120 cm with 300 cm intervals and a section of 520x100 cm head beam connecting them, and building a reinforced earth retaining wall up to the road level. The safety factor of the improved model with the limit equilibrium method was checked for static and dynamic situations, and the design values of the structural elements were obtained by controlling the deformations in the slope with the finite element method.