Hazara Virüsün Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virüsü için model organizma olarak araştırılması
Investigation of Hazara Virus as a model for Crimean Congo Hemorrhagic Fever Virus.
  1. Tez No: 751326
  2. Yazar: MERVE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK, PROF. DR. MEHMET ZİYA DOYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hazara virüsü (HAZV), Bunyavirales sınıfının Nairoviridae ailesinin Orthonairovirüs cinsinden olup Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Virüsü (KKKAV) ile aynı cinse mensuptur. KKKAV'nin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı için herhangi bir koruyucu veya terapötik tedavi olmaması virüsü yüksek risk grubuna sokup biyogüvenlik seviyesi (BSL) 4'te çalışılmasını gerektirmektedir. Öte yandan, aynı serogrubun bir üyesi olan HAZV, insanlar için bir patojen olarak rapor edilmemiştir. Bu sebeple HAZV, KKKAV için model teşkil etmekte ve BSL-2'de çalışılmaya izin vermektedir. KKKAV ve HAZV S segmentlerinin kodladıkları NP'ler birbirlerine aminoasit düzeyinde %59 oranında benzerlik göstermektedir. KKKAV gibi pek çok bunyavirüste NP, yüksek immun cevap oluşturmakta ve virüse karşı oluşan antikorların tespitinde kullanılmaktadır. HAZV ve KKKAV arasındaki benzerlikleri karakterize etmek ve HAZV'yi KKKAV infeksiyonuna model olarak kullanabilmek için tüm virüsün ve HAZV NP'sinin çalışılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada, iki virüsün insan, fare ve tavşanda oluşturduğu humoral immun yanıt benzerlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, virüslere ve NP proteinlerine karşı oluşan antikorlar enzim immunoassay (EIA) ve western blot yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Negatif kontrol olarak ise immünize edilmemiş fare ve tavşan serumları ya da sağlıklı insan serumları kullanılmıştır. Enzim immunoassay ve western blot testleri HAZV ve KKKAV'ye karşı oluşan antikor yanıtınde yüksek oranda bir çapraz tepkimenin varlığını ortaya konmuştur. Bu sonuçlar, HAZV ve KKKAV NP'lerinin ve tüm virüsün humoral immün yanıtta önemli benzerlikler paylaştığını ve HAZV'nin KKKAV için bir model olarak kullanılma olasılığının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Hazara virus (HAZV) is a member Nairoviridae family and belongs to the same serogroup as Crimean-Congo hemorrhagic fever virus (CCHFV), which is considered a severe public health threat. The absence of any preventive or therapeutic treatment against the CCHF disease places the virus in the high-risk group and required to study at biosafety level (BSL) 4. On the other hand, HAZV, a member of the same serogroup, has not been reported as a pathogen for humans. For this reason, HAZV constitutes a model for CCHFV, taking into account it's serological and phylogenetic similarity to CCHFV, and allows it studied in BSL-2. The NPs encoded by CCHFV and HAZV S segments are 59% similar to each other. In many bunyaviruses such as CCHFV, NP creates a high immune response and is used to detect antibodies against the virus. It is worthwhile to study the whole virus and HAZV NP to characterize the similarities between HAZV and CCHFV and utilize HAZV as a model for CCHFV infection. In this study, antigenic similarities between the two viruses were demonstrated by antibodies produced in different species (mouse and rabbit) against whole CCHFV and CCHFV NP, as well as CCHF convalescent human sera. For this purpose, whole virus HAZV and HAZV NP and as positive control CCHFV NP were used as antigens to conduct enzyme immunoassays (EIA) and western blotting with the above-mentioned antibodies. As a negative control, non-immunized rabbit or healthy human sera were used. As a result of the tests performed, a strong cross-reaction between HAZV and KKKAV was revealed. These results have drawn the preference for HAZV and CCHFAV NP' and the whole virus for significant similarities in humoral immune response and that HAZV can be used as a model for CCHFV. These results underlined that HAZV and CCHFV NPs and the whole virus share important similarities in humoral immune response and that HAZV can be used as a model for CCHFV