Hepatit B hastalarında kullanılan antiviral ilaçların COVID-19 üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of antiviral drugs used in hepatitis B patients on COVID-19
- Tez No: 751334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GİŞİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: COVID-19 (The Coronavirus Disease 2019), Çin'de 2019 yılının sonunda ortaya çıkıp pandemiye neden olarak tüm dünyada küresel bir sorun haline gelmiştir. COVID-19 hastalığı ve getirdiği sorunlarla mücadele için çok sayıda bilimsel araştırma yapılmış olsa da literatürdeki veriler halen kısıtlıdır. Bu hastalığın sistemik etkilerinin olması nedeniyle ek hastalığı olanlar üzerinde farklı seyretmesi olasıdır. Literatürde altta yatan karaciğer hastalığı olanlarda COVID-19'un bulaş ve prognoz üzerine etkisini inceleyen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada antiviral tedavi alan hepatit B hastaları ve antiviral tedavi almayan hepatit B hastalarında COVID-19 hastalığının bulaş ve seyrinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya, hastanemiz Gastroenteroloji polikliniklerine başvuran hepatit B'li hastalar ile hastane otomasyon sistemine kayıtlı iletişim numaralarından aranarak ulaşılan hepatit B ile takipli hastalar dahil edilmiştir. Hastaların COVID-19 RT-PCR (ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu) pozitifliği, antiviral tedavileri, ailelerindeki COVID-19 RT-PCR pozitiflikleri, hastane yatış durumları ve hematolojik parametreleri retrospektif olarak incelenendi. Dışlama kriterleri ise immün yetmezlik, malignite ve diyabetes mellitustu. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 28.0 paket programı kullanıldı. Kategorik ifadelerin karşılaştırmalarında Chi-Square test ve Fisher exact test kullanıldı. Çalışmada yer alan parametrelerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemede Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen parametrelerde non-parametrik test olarak Mann Whitney U testi kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel önemlilik düzeyi p0,05). Hematolojik parametrelerde ise COVID-19 bulaşı ve prognozu arasında bir ilişki kurulamadı.
Özet (Çeviri)
AIM: COVID-19 (The Coronavirus Disease 2019) has become a global problem all over the world, emerging in China at the end of 2019 and causing a pandemic. Although many scientific studies have been conducted to combat the COVID-19 disease and the problems it brings, the data in the literature are still limited. Due to the systemic effects of this disease, it is possible that it progresses differently in those with additional diseases. In the literature, there are studies examining the effect of COVID-19 on transmission and prognosis in patients with underlying liver disease. In this study, it was aimed to investigate the transmission and course of COVID-19 disease in hepatitis B patients receiving antiviral therapy and hepatitis B patients not receiving antiviral therapy. MATERIALS AND METHODS: Patients with hepatitis B who applied to the Gastroenterology polyclinics of our hospital and patients with hepatitis B who were contacted by calling the contact numbers registered in the hospital automation system were included in this study. COVID-19 RT-PCR (reverse transcription polymerase chain reaction) positivity, antiviral treatments, COVID-19 RT-PCR positivity in their families, hospitalization status and hematological parameters of the patients were retrospectively analyzed. Exclusion criteria were immunodeficiency, malignancy and diabetes mellitus. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 28.0 package program was used for statistical analysis of the data. Chi-Square test and Fisher exact test were used to compare categorical expressions. Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests were used to determine whether the parameters in the study showed normal distribution. The Mann Whitney U test was used as a non-parametric test for parameters that did not show normal distribution. Statistical significance level was taken as p0.05). In hematological parameters, a relationship could not be established between the transmission of COVID-19 and its prognosis.