Multipl skleroz hastalığının oluşumunda beslenme ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of nutrition related risk factors in the development of multiple sclerosis
- Tez No: 751341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Multipl Skleroz hastalığında beslenme ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma 18-65 yaşları arasında herhangi bir ek hastalığı olmayan 51 yeni tanılı Multipl Skleroz (MS) hastası ve herhangi bir hastalığı olmayan 51 sağlıklı birey ile yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcılara genel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla anket formu, beslenme durumlarının belirlenmesi amacıyla besin tüketim sıklığı formu ve 24 saatlik besin tüketimi formu uygulanmıştır. Ek olarak vaka grubuna sağlık durumunun değerlendirilmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen form uygulanmıştır. Katılımcıların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi, bel çevresi, kalça çevresi ölçümleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Fiziksel aktivite durumları günlük fiziksel aktivite kaydı formu ile alınmıştır. Katılımcıların biyokimyasal kan parametreleri ise çalışmadan bağımsız olarak verdikleri rutin kan örneklerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the nutrition related risk factors in the development of Multiple Sclerosis (MS). The study was conducted with 51 newly diagnosed Multiple Sclerosis patients aged 18-65 without any additional disease and 51 healthy individuals without any disease. A questionnaire form to determine the general characteristics of the individuals, a food consumption frequency form to determine their nutritional status, and a 24-hour food consumption form were applied to all participants participating in the study. In addition, a health status evaluation form was applied to the patient group. Participants' body weight, height, upper middle arm circumference, waist circumference, hip circumference were measured. The physical activity status of the participants was taken by the researcher with the daily physical activity record form. Routine biochemical blood parameters of the participants were taken.