Investigation of inflammation associated cyp2e1 and cyp1a1 expression in the experimental autoimmune encephalomyelitis mouse model of multiple sclerosis
İnflamasyonla ilişkili cyp2e1 ve cyp1a1 ekspresyonunun deneysel otoimmün ensefalomyelit multipl skleroz fare modelinde araştırılması
  1. Tez No: 786408
  2. Yazar: DAMLA SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Multipl skleroz (MS), beyni ve omuriliği etkileyen otoimmün nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu hastalıkta aksonun etrafını saran miyelin kılıf ve onun progenitör hücresi olan oligodendrosit hücreleri zarar görür. Bu, sinyal iletiminin yavaşlamasına veya durmasına ve önce aksonal kayba sonrasında da nöronal kayba yol açar. Duygu dengesizliği, yorgunluk, görme bozukluğu, kas spazmları ve yürüme güçlüğü hastalığın belirtileri arasındadır. Hastalığın etyopatogenezi henüz çözülememiştir ancak multipl skleroz gelişiminde ve oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin ve anormal bağışıklık yanıtlarının rol oynadığı bilinmektedir. Sitokrom P450 monooksijenazlar çoğunlukla karaciğerde bulunurlar ancak akciğer, beyin ve böbrekte de bulunmaktadırlar. İlaçların ve diğer ksenobiyotiklerin, endojen moleküllerin metabolizmasında ve karsinojenlerin biyotranformasyonuda önemli görevleri vardır. Karaciğerde en çok ekspres edilen ikinci CYP ailesi üyesi enzim CYP2E1 enzimidir. Bu enzim ayrıca beyinde de ekspres edilmektedir. CYP1A1 ise beyinde ve karaciğerde ekspres edilmektedir. İnflamasyon durumunda CYP ailesi enzimlerinin ekspresyonları değişiklik göstermektedirler. Dolayısıyla, bu CYP enzimleri ile metabolize olan ilaçların, ksenobiyotiklerin ve endojenik moleküllerin biyoverimliliği de etkilenmektedirler. Bu yüzden CYP enzimlerinin ekpresyonlarının nörodejeneratif inflamatuvar bir hastalık olan MS durumunda incelenmesi gerekmektedir. CYP2E1 ve CYP1A1 enzimlerinin gen ifade (mRNA) ve protein düzeyleri multipl skleroz hastalığı durumunda daha önce incelenmemiştir. Bu çalışmada dişi C57BL/6 farelerde deneysel otoimmün ensefalomiyelit (DOE- MS Modeli) modeli oluşturularak multipl skleroz hastalığının karaciğerdeki ve beyindeki CYP2E1 ve CYP1A1 enzimlerinin mRNA ve protein ekpresyonları üzerindeki etkisi qPCR ve Western blot teknikleri ile incelenmiştir. Kontrol grubunun mRNA ve protein ekspresyonları 1.00 kat kabul edilerek DOE grubunun ekspresyonları hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, DOE immünizasyonu, fare beynindeki ve karaciğerindeki CYP2E1 ve CYP1A1 enzimlerinin gen ifadesini ve protein seviyesini önemli ölçüde değiştirmemiştir. Ancak karaciğerdeki CYP2E1 protein seviyesi önemli ölçüde olmasa da artmıştır. Ayrıca CYP2E1 ve CYP1A1 mRNA seviyesi de karaciğerde artmıştır ancak önemli bir ölçüde değildir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune neurodegenerative disease which affects brain and spinal cord. Myelin which wraps around the axon and its progenitor cells, oligodendrocytes, are destroyed in this disease. This results in the loss of signal transmission which leads to axonal, and eventually neuronal loss. There are various symptoms of the disease such as unstable feelings, fatigue, visual disability, muscle spasms, and walking difficulties. The etiology of the disease is still in its infancy; however, genetic, environmental factors, and abnormal immune responses are known to play a role in the development of multiple sclerosis. Cytochrome P450, one of the members of monooxygenases, are the enzymes predominantly localized in the liver but also in lung, brain, and kidney. They have an essential role in the metabolism of drugs, other xenobiotics, and endogenous substrates and activation of the procarcinogens. CYP2E1 is the second highly expressed CYP450 enzyme in liver and is also found in brain. CYP1A1 is mainly localized in lung but also in the brain and liver. The expression of CYP450 enzymes varies under inflammatory conditions. Accordingly, the bioavailability of drugs and other exogenous and endogenous substrates that are metabolized by these enzymes will be equally affected. Therefore, as multiple sclerosis is an inflammatory neurodegenerative disorder, unique expression levels of these enzymes need to be examined in these conditions. The possible change in gene (mRNA) and protein expression of CYP2E1 and CYP1A1 enzymes in liver and brain in the case of MS has not been investigated before. In this study, female C57BL/6 mouse model for experimental autoimmune encephalomyelitis (EAE - MS Model) was used to investigate the effects of EAE on mRNA and protein levels of CYP2E1 and CYP1A1 by qPCR and Western blotting techniques, respectively. The mRNA and the protein expression of the control group were equilibrated to 1.00 fold and the relative expression of the EAE group were estimated. The results of this study illustrate that the EAE immunization was not significantly affecting the mRNA and the protein levels of CYP2E1 and CYP1A1 in mice liver and brain. Nevertheless, protein expression of CYP2E1 is slightly higher in the EAE group compared to the control group. Moreover, CYP2E1 and CYP1A1 mRNA expressions were increased slightly in the liver of the EAE group and CYP2E1 mRNA expression was decreased slightly in the brain of EAE group compared to the control group, but the results were not statistically significant.