(+/-)-MDA, (+/-)-MDMA, (+/-)-metamfetamin, 6-asetilmorfin, normorfin, morfin LC-MS / MS ile eş zamanlı analitik metod validasyonu
(+/-)-MDA, (+/-)-MDMA, (+/-)-metamphetamine, 6-acetyl morpine, normorpine, morfine simultaneous analytical methods validation with LC-MS / MS
- Tez No: 751349
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, sık kullanılan opioid ve amfetamin türevlerinden olan MDA, MDMA, 6-MAM, Morfin, Normorfin ve amfetaminin tayini için Sıvı Kromatografisi- Kütle Spektrometresi (LC-MS/MS) cihazı ile basit, hızlı ve güvenilir bir metot geliştirilmiştir. Her madde için geri kazanım, doğruluk, yüzde bağıl standart sapma (%RSD), gözlenebilme sınırı (LOD), alt tayin sınırı (LOQ), stabilite, sağlamlık, ve proses etkinliği gibi bazı analitik parametrelerin belirlenip, ölçülebilir en düşük değerlerin yüksek hassasiyet ile en kısa sürede eş zamanlı olarak yapılması amaçlanmıştır. Etken maddelerin her biri için belirlenen konsantrasyonlarda LOD değerleri için 1 ng/ml; 0,08 ng/ml - 0,11 ng/ml aralığında, 50 ng/ml; 0,16 ng/ml - 0,28 ng/ml aralığında, 100 ng/ml; 0,16 ng/ml - 0,75 ng/ml aralığında tespitler yapılmıştır. LOQ değerleri için 1 ng/ml; 0,27 ng/ml - 0,60 ng/ml aralığında, 50 ng/ml; 0,39 ng/ml - 2,18 ng/ml aralığında, 100 ng/ml; 0,78 ng/ml - 2,51 ng/ml aralığında sonuçlar elde edilmiştir. Metot % geri kazanım yönünden 1 ng.mL-1 konsantrasyonunda %98 seviyelerinde, yüksek konsantrasyonlarda ise %99 seviyelerinde tutulmuş olup EURACHEM kılavuzuna göre %95 değerlerinin üzerinde olduğu her bir etken maddenin konsantrasyonu için uygun olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a simple, fast and reliable method was developed with Liquid Chromatography-Mass Spectrometer (LC-MS/MS) device for the determination of MDA, MDMA, 6-MAM, Morphine, Normorphine and amphetamine, which are commonly used opioid and amphetamine derivatives. For each substance, some analytical parameters such as recovery, accuracy, relative standard deviation (%RSD), limit of detection (LOD), limit of determination (LOQ), stability, robustness, and process efficiency are determined and the lowest measurable values are determined with high sensitivity and intended to be done simultaneously as soon as possible. At the concentrations determined for each substance, the LOD values detections were made in the range for 1 ng/ml, 0.08 ng/ml to 0.11 ng/ml, 50 ng/ml, 0.16 ng/ml to 0.28 ng/ml, 100 ng/ml; 0.16 ng/ml - 0.75 ng/ml respectively. For LOQ values, 1 ng/ml, , 50 ng/ml, and 100 ng/ml results were obtained in the range of 0.27 ng/ml - 0.60 ng/ml; 0.39 ng/ml - 2.18 ng/ml ; 0,78 ng/ml - 2.51 ng/ml , respectively. In terms of % recovery, the method was kept at 98% levels at 1 ng.mL-1 concentration and 99% at high concentrations, and it has been proven that it is suitable for each active substance concentration where it is above 95% according to the EURACHEM guideline.