Yeni Coronavirus 2019 hastalığı nedeniyle ayaktan takip edilen erişkin hastaların 28 gün içinde hastaneye yatış insidansi ve etkileyen faktörler
Incidence and factors effecting the 28 day hospital admission in ambulatory novel Coronavirus 2019 patients
  1. Tez No: 751370
  2. Yazar: HÜSEYİN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİYE PINAR AY, PROF. DR. ULUHAN SİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Halk Sağlığı, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; İstanbul'da yer alan bir üniversite hastanesine 21 Mart – 21 Mayıs 2020 tarihleri arasında başvurup, ayaktan takip kararı verilen PCR pozitif COVID-19 hastalarında, ilk başvurunun ardından 28 günlük dönemdeki hastaneye yatış insidansının ve yatışı etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort olarak planlanan çalışmada hastaların sosyodemografik özellikleri, başvuru şikayetleri, sigara içme durumu, komorbiditelerin varlığı ve viral yükü gösteren döngü eşiği değeri (cycle treshold, Ct) bağımsız değişkenler, başvurudan sonraki 28 günlük hastaneye yatış bağımlı değişken olarak tanımlanmıştır. Hastaneye yatışa neden olan faktörler tek ve çok değişkenli istatistiksel analizlerle incelenmiştir. Çok değişkenli istatistiklerde Cox regresyon analizi yapılmış ve etki büyüklüğü hazard ratio (HR) ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study is to determine the hospital admission incidence and risk factors related with admission of COVID-19 patients who are monitored as outpatients in a university hospital in Istanbul, between 21 March – 21 May 2020. Materials and Methods: A retrospective cohort study is designed in which the sociodemographic characteristics, symptoms on first visit, smoking status, presence of comorbidities and viral load predictor cycle treshold value defined as independent variables, whereas the hospital admission in the first 28 days after first visit was defined as dependent variable. Factors related to hospital admission are evaluated with univariate and multivariate analyses. For multivariate analyeses Cox regression analysis was used and the effect size was determined with hazard ratio (HR).