Estimation of cystatin-C(CYS-C),galectin-3(GAL_3), myonectin levels and number of biochemical parameters in angina pectoris patients
Angina pectoris hastalarında sistatin-C(CYC_C),galectın-3(GAL_3), myonectin düzeyleri ve biyokimyasal parametre sayılarının tahmini
- Tez No: 751379
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ASEEL MOKDAD HATAM ABDULWAHED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son araştırmalar, Angina'yı, genellikle fiziksel aktivite veya duygusal stres ile ortaya çıkan ve dinlenme veya dilaltı nitrogliserin ile hafifleyen geçici miyokard iskemisine bağlı göğüs ağrısı ile ilişkilendirmiştir. Angina yaygındır ve Yeni Zelanda'daki insanların %3,8'ini etkiler. İskemik kalp hastalığı olan hastaların yaklaşık yarısı başlangıçta stabil angina paterni ile uyumlu semptomlarla başvurur. Bu çalışmanın sonuçları, troponin analizi yapılarak anjina pektorisli hastalardan birincisini ve sağlıklıların ikincisini içermiş ve her biri kontrol grubu ve hastalar arasında karşılaştırılan dört tabloya bölünmüş ve birinci tablo dört tabloyu içermektedir. gruplar: CYC_C, GAL_3,Myonectin, INS ve İkinci tablo ayrıca dört grup Kolesterol, Trigliserid, HDL, LDL, VLDL içerir ve üçüncü tablo GOT, GPT, ALP üç grubu içerir ve dördüncü ve son tablo Yaş (yıl) arasındadır. ve Ağırlık (kg).
Özet (Çeviri)
Recent studies have related Angina is chest pain due to transient myocardial ischaemia, which usually occurs with physical activity or emotional stress, and is relieved by rest or sublingual nitroglycerin. Angina is common, affecting 3.8% of people in New Zealand. About half of patients with ischaemic heart disease initially present with symptoms consistent with a pattern of stable angina. The results of this study included the first of patients with angina pectoris by performing the analysis of troponin and the second of the healthy, and it was divided into four tables, each table compared between the control group and patients, and the first table includes four groups: CYC_C, GAL_3,Myonectin, INS and The second table also includes four groups Cholesterol, Triglycerid, HDL, LDL, VLDL and the third table includes three groups GOT, GPT, ALP and the fourth and last table is between Age (year) and Weight (kg).