Estimation of cystatin c, insulin, HbA1c and other parameters in pati̇ents with DM2 in Iraqi peoples
Irak'ta DM2 hastalarında sistatin c, insülin, HbA1c ve diğer parametrelerin tahmini
  1. Tez No: 782735
  2. Yazar: MOHAMMED RADHI SALMAN OMAIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, sistatin-c, insülin, HbA1c ve diğer faktörlerin Irak'ta DM2'li insanları nasıl etkilediğini ve onlar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu bulmaktır. Bu çalışmada Irak'tan 120 kişi kullanıldı. Bunlardan 60 hasta DM grubu hasta ve 60 kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturuldu. Çalışmadaki tüm insanlar Irak'ın Wasit Valiliği El-Zahraa Eğitim Hastanesindendi. Hastalar iki gruba ayrıldı: fazla kilolu ve vücut kitle indeksi (VKİ) 30 kg/m2'nin altında olanlar ve aşırı kilolu olmayan ve VKİ 18.5-24,9 kg/m2 olanlar. Kontrol grubunun yaş ortalaması 20 ile 65 arasında olup, ortalama (31,52±11,3) yıl idi. Obez grubun yaş ortalaması 45.23±9.1 yıl olup, 20-55 yıl aralığındaydı. BMI'leri ayrıca diyabetle
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to find out how cystatin-c, insulin, HbA1c, and other factors affect people with DM2 in Iraq and what effect it has on them. This study used 120 people from Iraq. Two groups were made out of them (60 patients was DM group patients and 60 control group). All of the people in the study were from Iraq's Wasit Governorate's Al-Zahraa Teaching Hospital. Patients were split into two groups: those who were overweight and had a body mass index (BMI) of less than 30 kg/m2 and those who were not overweight and had a BMI of 18.5-24.9 kg/m2. The average age of the control group was between 20 and 65 years old, with a mean of (31.52±11.3) years. The average age of the obese group was 45.23±9.1 years, with a range of 20–55 years. Their BMI was also linked to diabetes by a p-value of