Favipravir ilaç uygulamasının ratlarda femur cisim kırığı kaynaması üzerine etkisi
The effect of favipiravir drug administration on union of femoral shaft fracture in rats
- Tez No: 751385
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu deneysel çalışmada favipiravirin kırık kaynaması üzerinde oluşabilecek etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Bu deneysel çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları ve Araştırma laboratuvarından elde edilen 48 adet Sprague-Dawley cinsi rat üzerinde gerçekleştirildi. Deney grupları; randomize olarak seçilmiş her biri 16'lı 3 grup oluşturuldu.Bu 3 gruptan da sonra radyolojik ve histolojik inceleme için sakrifikasyon zamanlarına göre 8'li 6 alt grup oluşturuldu. Deneyin ilk günü tüm ratlara (n=48) femur kırık modeli oluşturuldu. Femur kırık modeli oluşturulan Grup K1 ve Grup K2'deki ratlar kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışma protokolü olarak femur kırık modeli oluşturulan Grup K1 ve Grup K2'deki ratlar kontrol grubu olarak belirlendi. K1ve K2 grubundaki ratlara 14 gün boyunca oral gavaj ile serum fizyolojik verildi. Grup F1 ve Grup F2'deki ratlar, 5 gün favipiravir alan grup olarak belirlendi. Grup F1 ve Grup F2'deki ratlara 5 gün boyunca oral gavaj ile favipiravir 100 mg/kg/gün uygulandı. Kalan 9 gün ise ratlara serum fizyolojik verildi. Grup F3 ve Grup F4'deki ratlar 14 gün favipiravir alan grup olarak belirlendi. Grup F3 ve Grup F4'deki ratlara 14 gün boyunca oral gavaj ile favipiravir 100 mg/kg/gün uygulandı. Çalışmanın 14. gününde kırık iyileşmesinin değerlendirilmesi için Grup K1, Grup F1 ve Grup F3'teki ratların, 28. günde ise Grup K2, Grup F2 ve Grup F4'deki ratların mamografi cihazı yardımıyla radyografileri çekilerek radyolojik skorlama yapıldı. Ratlar sakrifiye edildikten sonra femur orta 1/3'ten diseke edilerek alt ekstremitenin distaline ait piyeslerin histolojik evrelemesi yapıldı. Kırık iyileşmesi bakımından gruplar hem radyolojik hem de histolojik olarak incelendiğinde 14. günde fark bulunmadı. Radyolojik olarak 28. gün sonunda; kırık formasyonu skorunun Grup K2'de Grup F2 ve Grup F4'e göre, Grup F4'ünde Grup F2'ye göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulundu. Kaynama derecesinin ve toplam radyolojik skorların Grup K2'de Grup F2 ve Grup F4'e göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunurken, Grup F2 ile Grup F4'ün kaynama derecesi skorunun benzer olduğu bulundu. Grupların 28. gün sonunda kırık iyileşmesi histolojik olarak incelendiğinde; Grup K2'de yüksek oranda“yoğun kıkırdak, az olgunlaşmamış kemik”, Grup F2'de yüksek oranda“eşit kıkırdak ve fibröz doku”, Grup F4'te ise yüksek oranda“az kıkırdak, yoğun fibröz doku”nun görüldüğü bulundu. Bu da en iyi histolojik olarak kırık iyileşmesinin Grup K2 sonra Grup F2'de ve en kötü iyileşmenin de Grup F4'de olduğunu gösterdi. Sonuç olarak çalışmamızda; favipiravirin hem radyolojik hem de histolojik olarak kırık iyileşmesi üzerinde olumsuz etkisi olduğu bulundu. Bu nedenle COVID-19 hastalığı geçiren ve aynı zamanda kırığı olan hastalarda, favipiravir kullanılacaksa kar zarar ilişkisi göz ardı edilmemelidir. Kırığı olup, COVID-19 hastalığı nedeniyle favipiravir tedavisi alan hastaların erken ve geç dönem kırık iyileşmeleri yakından incelenmeli, bu konuda yeni çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, we aimed to evaluate the effects of favipiravir on fracture healing. This experimental study was carried out on 48 Sprague-Dawley rats obtained from Trakya University Medical Faculty Experimental Animals and Research Laboratory. Experimental groups; randomly selected from 3 groups of 16 each. After these 3 groups, 6 subgroups of 8 each were formed according to the sacrefication times for radiological and histological examination. Femur fracture model was created for all rats (n=48) on the first day of the experiment. The rats in Group K1 and Group K2, for which a femur fracture model was created, were determined as the control group. The rats in the K1 and K2 groups were given normal saline by oral gavage for 14 days. The rats in Group F1 and Group F2 were determined as the group that received Favipiravir for 5 days. Favipiravir 100 mg/kg/day was administered to the rats in Group F1 and Group F2 by oral gavage for 5 days. Last nine days normal saline was given to rats. The rats in Group F3 and Group F4 were determined as the group that received Favipiravir for 14 days. Favipiravir 100 mg/kg/day was administered by oral gavage to the rats in Group F3 and Group F4 for 14 days. In order to evaluate the fracture healing on the 14th day of the study, radiographs of the rats in Group K1, Group F1 and Group F3, and on the 28th day of the rats in Group K2, Group F2 and Group F4 were taken with the help of a mammography device and radiological scoring was performed. After the rats were sacrified, the femur was dissected from the middle 1/3 and histological staging of the distal lower extremity pieces was performed. In terms of fracture healing, when the groups were examined both radiologically and histologically, there was no difference on the 14th day, while at the end of the 28th day radiologically; Fracture formation score was significantly higher in Group K2 compared to Group F2 and Group F4, and in Group F4 compared to Group F2. The degree of union and total radiological scores were significantly higher in Group K2 compared to Group F2 and Group F4. It was found that the degree of union of Group F2 and Group F4 was similar. When the fracture healing of the groups was examined histologically at the end of the 28th day; It was found that a high rate of“dense cartilage, less immature bone”was seen in Group K2, a high rate of“equal cartilage and fibrous tissue”in Group F2, and a high rate of“less cartilage, dense fibrous tissue”in Group F4. This shows that the best histological fracture healing is in Group K2, then Group F2, and the worst healing is in Group F4. As a result, favipiravir was found to have a negative effect on fracture healing, radiologically and histologically. Therefore, if favipiravir is needed to be used in COVID-19 patients, the profit damage relationship should not be ignored . Early and late period of fracture healing of patients receiving favipiravir treatment due to COVID-19 disease should be examined closely and new studies should be carried out on this subject.