Çocuklarda covıd-19'a bağlı ağır pnömoni vakalarında favipiravirin etkinliği ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness and safety of favipiravir in severe pneumonia cases associated with COVİD-19 in children
- Tez No: 835637
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Pediatrik hastalarda favipiravir tedavisinin neden olduğu etkiler hakkında sınırlı veri bulunmaktadır. Çalışmamız, COVID-19'a bağlı ağır pnömoni tanısı olan pediatrik hastalarda favipiravir uygulamasının hematolojik, biyokimyasal ve koagülasyon parametrelerinde meydana getirdiği değişimi inceleyerek bu favipiravirin etkinliği ve güvenilirliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: 10.03.2020-31.12.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde ve COVID-19 Çocuk Servisi'nde yatan COVID-19'a bağlı ağır pnömoni tanılı, 0-18 yaş aralığında favipiravir kullanan hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışma kriterlerine uyan 38 hastanın %68,4'ü (n=26) erkek ve %31.6'sı (n=12) kız hastadır. Ortalama yatış süresi 10.8±9.7 (min:2, maks:62) gündür. Ateş hastaların %68.4'ünde (n=26) görülen en sık semptomdur. Solunum yetmezliği en sık (%39.4, n=15) yatış nedenidir. MIS-C tanısı olan hasta yüzdesi %13.1'tir (n=5). %18 (n=7) hasta entübe edilmiştir. Akciğer radyografilerinde %50 (n=19) bilateral tutulum, kontrastlı toraks tomogragrafisinde %21 (n=8) buzlu cam opasiteleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: There is limited data regarding the effects of favipiravir treatment in pediatric patients. Our study aimed to assess the effectiveness and safety of favipiravir in pediatric patients diagnosed with severe pneumonia due to COVID-19 by examining the changes in hematological, biochemical, and coagulation parameters caused by the administration of favipiravir. Materials and methods: Between March 10, 2020, and December 31, 2021, a retrospective analysis was conducted on the data of patients aged 0-18 years diagnosed with severe pneumonia associated with COVID-19 who were treated with favipiravir. The patients were admitted to the Pediatric Intensive Care Unit and the COVID-19 Pediatric Inpatient Clinic of the Department of Pediatrics at Istanbul Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Health Sciences University. Results: Of the 38 patients who met the study criteria, 68.4% (n=26) were male, and 31.6% (n=12) were female. The average length of hospitalization was 10.8±9.7 days (min: 2, max: 62). Fever was the most common symptom, observed in 68.4% of the patients (n=26). Respiratory failure was the most frequent reason for hospitalization, accounting for 39.4% (n=15) of cases. The percentage of patients diagnosed with MIS-C was 13.1% (n=5). Seven patients (18%) required intubation. Radiographic findings showed bilateral involvement in 50% of cases (n=19), and chest computed tomography revealed ground-glass opacities in 21% of cases (n=8).