Güvenlik personelinin iş tatminine etki eden unsurların incelenmesi
Investigation of elements affecting the job satisfaction of security personnel
  1. Tez No: 751386
  2. Yazar: MURAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geçmişten günümüze ülkemizdeki özel güvenlik sektörü büyüyüp gelişerek yeni iş imkânları sunmaktadır. Güncel verilere göre çeyrek milyonun üzerinde özel güvenlik görevlisi aktif olarak çalışmaktadır. Her sene de bu rakam artış trendini sürdürmektedir. Özel sektör endüstrisinin dünya genelinde gelişimini sürdürdüğü düşünüldüğünde ülkemizde de bu gelişim eğrisinin pozitif yönde seyir göstereceğini öngörmek kaçınılmazdır. Ayrıca ülkemizde özel güvenlik çalışanlarının yanı sıra özel güvenlik sertifikası almış şahısların oranın daha yüksek olması dikkat çekicidir. Ülkemizde bir milyonu aşkın bireyin özel güvenlik sertifikasının olduğu belirtilmektedir. Her ne kadar sayısal artış olumlu bir seyir olarak yorumlansa da özel güvenlik çalışanlarının karşılaştığı birtakım olumsuzlukların olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu olumsuzluklardan bir tanesinin de iş tatminsizliği olduğu belirtilmektedir. Özel güvenlik personelinde görülen iş tatminsizliği düşük ücret, eğitim durumu ile karakterize olup birçok çalışmada bahsedilen etkenlerin enine boyuna tartışıldığı görülse de diğer bir faktör olan; insan kaynaklarının iş tatminine etkisini direkt olarak değerlendirmedikleri ya da incelemedikleri görülmektedir. Bu sorunsaldan hareketle çalışmamızın amacı iş tatminine etki eden genel geçer kabul görmüş faktörlerden bağımsız olarak insan kaynaklarının alt dalında yer alan yönetici desteği ve algılanan yönetici desteğinin etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
From past to present, by growing and improving private security sector in our country presents new job oppurtunities. According to new data over quarter million private security staff works actively. Also, this number continues to trend of increase. Considering the continuous improvement of private security in worldwide it is not hard to forseen that this positive trend curve to continue in our country as well. It is remarkable that the number of the sertificated individuals higher than the actively working private security staff in our country. It is stated that there is over one million private security certificated individuals in our country. Although numeric increase is regarded as positive trend, private security staff face several problems as well. From this point of view job dissatisfaction is one of the mentioned ones. Job dissatisfaction observed in private security staff is characterized with low wage, education level which are mentioned in many studies yet it seems another factor humans resources has not been assessed or analysed directly. From this point, aim of our study is to analyse the effect of human resources and its sub divisions on job dissatisfaction indepent from other generally accepted factors.