Farelerde lipopolisakkarit ile indüklenen bozulmuş bellek modelinde mas reseptör agonisti AVE0991'in olası rolünün incelenmesi
Investigation of the possible role of mas receptor agonist AVE0991 in a model of lipopolysacharide-induced impaired memory in mice
  1. Tez No: 751400
  2. Yazar: DİLŞAT ERÜMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HAKAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Alzheimer hastalığı (AD), demans vakalarının %80'ini oluşturan en yaygın nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Modern toplumda demansın önde gelen nedeni olan Alzheimer hastalığı (AD) şu anda dünya çapında 65 yaş üstü nüfusun %5'ini ve 80 yaş üzeri nüfusun %30-50'sini etkilemektedir. Her ne kadar toplumu etkileyen bir hastalık olsa da henüz patofizyolojisi net olarak belirlenememiştir. Çok sayıda kanıt, renin anjiyotensin sistemi (RAS) anjiyotensin dönüştürücü enzim/anjiyotensin 2/anjiyotensin reseptör alt tipi-1 (ACE/Ang2/AT1R) ekseninin AD patofizyolojisinde yer aldığını desteklemektedir. Birçok çalışma, ACE/Ang2/AT1 ekseninin aşırı aktivasyonunu, AD'de Amiloid β ile indüklenen nörodejenerasyon ve apoptozun yapısal katkılarından biri olarak değerlendirmiştir. Klasik renin-anjiyotensin sistemi (cRAS), bilişsel gerileme dahil olmak üzere çeşitli organ hasarlarına neden olur. Öte yandan, ACE2/Ang-(1-7)/Mas reseptör ekseninin (rRAS), klasik RAS eksenine karşı antagonistik etkiler oluşturduğu vurgulanmıştır.¬ ACE2 enzimi Ang II'ye etki ederek, Ang- (1-7) oluşumunu indükler ve Ang- (1-7) de Mas reseptör aracılığıyla vücutta etkilerini gösterir. Sistemik lipopolisakkarid (LPS) uygulaması uzun zamandır nontransgenik AD hayvan modeli olarak sıkça kullanılmaktadır. LPS uygulaması, hem in vivo hem de in vitro nöroinflamasyonu incelemek için mevcut standartı temsil eder. Bu çalışmamızda, önceki araştırmalar ışığında, LPS ile indüklenen AD modelinde Mas reseptör agonisti AVE0991'in olası rolünü davranış deneyleri ve moleküler incelemelerle ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is one of the most common neurodegenerative diseases, accounting for 80% of dementia cases. Alzheimer's disease (AD), the leading cause of dementia in modern society, currently affects 5% of the population over the age of 65 and 30-50% of the population over the age of 80 worldwide. Although it is a disease that affects the society, its pathophysiology has not been clearly determined yet. A large body of evidence supports the involvement of the renin angiotensin system (RAS) angiotensin-converting enzyme/angiotensin 2/angiotensin receptor subtype-1 (ACE/Ang2/AT1R) axis in the pathophysiology of AD. Many studies have evaluated overactivation of the ACE/Ang2/AT1 axis as one of the structural contributors to Amyloid β-induced neurodegeneration and apoptosis in AD. The classical renin-angiotensin system (cRAS) causes various organ damage, including cognitive decline. On the other hand, it was emphasized that the ACE2/Ang-(1-7)/Mas receptor axis (rRAS) produces antagonistic effects against the classical RAS axis. The ACE2 enzyme acts on Ang II, inducing the formation of Ang- (1-7) and Ang- (1-7) exerts its effects in the body through the Mas receptor. Systemic lipopolysaccharide (LPS) administration has long been used as a nontransgenic animal model of AD. LPS application represents the current standard for studying neuroinflammation both in vivo and in vitro. In this study, we will try to reveal the possible role of Mas receptor agonist AVE0991 in the LPS-induced AD model, in the light of previous research, through behavioral experiments and molecular studies.