Farede OVA-LPS ile indüklenen alerjik astım modelinde dimetil fumaratın terapötik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the therapeutic efficacy of dimethyl fumarate in an OVA-LPS induced asthma model in mice
  1. Tez No: 975540
  2. Yazar: ELİF GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KAYA YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Alerjik astım, en yaygın görülen astım alt tipi olmakla birlikte hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir ve henüz radikal bir tedavisi mevcut değildir. Patogenezinde oksidatif stres, inflamasyon ve hücre metabolizmasındaki değişiklikler gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Bu çalışmada amacımız dimetil fumaratın (DMF) ovalbumin (OVA) ve lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen astım modelinde trakeal kontraktilite, akciğer dokusunda protein ekspresyonlarındaki değişiklikler, parankimal ve peribronşiyal inflamasyon ve hücre metabolitlerindeki değişiklikler aracılı terapötik etkisini araştırmaktır. Dişi Balb/c farelere sensitizasyon ve sataşma fazlarından oluşan 21 günlük deney protokolünde intraperitoneal (i.p.) ve intranazal (i.n.) OVA ve LPS uygulanarak alerjik astım modeli oluşturuldu. 18-21. Günlerde deney gruplarına göre farelere düşük doz (30 mg/kg/gün) veya yüksek doz (100 mg/kg/gün) DMF oral gavaj ile verildi. 22. Gün farelerden trakea ve akciğer dokuları izole edildi. İzole edilen trakealardan miyograf sistemi aracılığıyla karbakol, 5-HT ve bradikinine bağlı kontraktilite yanıtları elde edildi. Yüksek doz DMF tedavisi, 5-HT ve bradikinin ile indüklenen trakeal kontraktiliteyi inhibe etti. Akciğer dokularında western blotlama tekniği ile kanonikal Wnt/β-katenin yolağı (defosforile β-katenin, Wnt-5A/B), Nf-κB yolağı (total Nf-κB ve fosforile Nf-κB p65), Nrf2/HO-1 yolağı (Nrf2) proteinlerinin ekspresyonu değerlendirildi. Β-katenin düzeylerinde astımlı farelerde ve kontrol DMF grubunda anlamlı azalma görülürken, DMF tedavisi alan astımlı farelerde ekspresyon seviyesi değişmedi. Wnt-5A düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklılık görülmedi. Nrf2 düzeyi astımlı farelerde azalırken, DMF tedavisi ile Nrf2 ekspresyonu indüklendi. Astımlı farelerde aktive olan Nf-κB yolağı, DMF tedavisi ile inhibe edildi. Akciğer dokularında yapılan metabolomik analizlerde özellikle glikoz metabolizmasında astım kaynaklı gelişen bozukluklar DMF ile iyileştirildi. Akciğer dokularında peribronşiyal ve parankimal inflamasyon üzerinde DMF'nin iyileştirici etkisi tespit edilemedi. Çalışmamızın sonuçlarına göre; yüksek doz DMF (100 mg/kg/gün) astımdaki fonksiyonel, moleküler ve metabolik değişiklikleri iyileştirerek terapötik etkinlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Allergic asthma, the most common subtype of asthma, significantly impairs patients' quality of life, and a definitive cure is yet to be established. Its pathogenesis involves multiple factors, including oxidative stress, inflammation, and alterations in cellular metabolism. In this study, we aimed to investigate the therapeutic effects of dimethyl fumarate (DMF), in an ovalbumin (OVA) and lipopolysaccharide (LPS)-induced asthma model. The study focused on tracheal contractility, protein expression changes in lung tissue, parenchymal and peribronchial inflammation, and alterations in cellular metabolites. Female Balb/c mice were sensitized and challenged over a 21-day experimental protocol using intraperitoneal (i.p.) and intranasal (i.n.) administration of OVA and LPS to induce allergic asthma. On days 18–21, mice received either a low dose (30 mg/kg/day) or high dose (100 mg/kg/day) of DMF via oral gavage according to the experimental group. On day 22, tracheal and lung tissues were isolated. Contractile responses to carbachol, 5 HT, and bradykinin were measured in isolated tracheae using a myograph system. High dose DMF treatment inhibited 5-HT- and bradykinin-induced tracheal contractility. Protein expression of canonical Wnt/β-catenin pathway components (dephosphorylated β-catenin, Wnt-5A/B), NF-κB pathway components (total NF-κB and phosphorylated NF-κB p65), and Nrf2/HO-1 pathway (Nrf2) was assessed in lung tissues by Western blotting. β-catenin levels were significantly reduced in asthmatic mice and the control DMF group, whereas DMF treatment in asthmatic mice maintained expression levels. No significant differences in Wnt-5A levels were observed among groups. Nrf2 levels were decreased in asthmatic mice but were restored following DMF treatment. NF-κB pathway activation in asthmatic mice was inhibited by DMF treatment. Metabolomic analysis of lung tissues revealed that DMF ameliorated asthma-induced disturbances, particularly in glucose metabolism. However, DMF did not significantly affect peribronchial or parenchymal inflammation. Overall, our results indicate that high-dose DMF (100 mg/kg/day) exerts therapeutic effects by improving functional, molecular, and metabolic alterations associated with asthma.