Voleybolcularda farklı üst ekstremite pliometrik egzersizlerinin skapulatorasik kas aktivasyonlarına etkisi
The effect of different upper extremity plyometric exercises on scapulothorasic muscle activations in volleyball players
  1. Tez No: 751407
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu araştırmada, genç kadın voleybolcularda optimum skapular stabilizasyonu sağlayan üst ekstremite pliometrik egzersizlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştıramaya yaş aralığı 15 – 21 ve spor yaşları 7,53±2,40 olan 32 kadın voleybol oyuncusu dahil edilmiştir. Her bir sporcu için yanal skapular kayma testi ile skapular asimetri değerlendirilmiştir. Sekiz farklı üst ekstremite pliometrik egzersiz sırasında, üst trapezius (ÜT), orta trapezius (OT), alt trapezius (AT) ve serratus anterior (SA) kaslarının aktivasyonları yüzeyel elektromiyografi (YEMG) ile kaydedilmiştir. Skapular kasların aktivasyon oranları (ÜT/OT, ÜT/AT ve ÜT/SA) yüzde (%) olarak hesaplanmıştır. Bu oranlara göre, üst ekstremite pliometrik egzersizleri sırasında, en düşük ÜT ve en yüksek OT, AT, SA aktivasyonunu sağlayan egzersizler orta, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılmıştır (100-%80:orta, %80-%60: iyi,
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the upper extremity plyometric exercises that provide optimum scapular stabilization in young female volleyball players. Materials and Methods: Thirty-two female volleyball players, aged between 15 – 21 and sporting age of 7.53±2.40, were included in this study. Scapular asymmetry was evaluated with the lateral scapular slide test. The surface electromyography (SEMG) activition of the upper trapezius (UT), middle trapezius (OT), lower trapezius (AT) and serratus anterior (SA) muscles was compared between plyometric exercises. Scapular muscles activation ratios (UT/OT, UT/AT, and UT/SA) were calculated as percent (%). The exercises that providing the lowest UT and the highest OT, AT, SA activation, were classified as moderate, good and very good (100-80%: moderate, 80%-60%: good, < %60 is very good). Results: Scapular asymmetry was detected in 37.5% of the young volleyball players participating in this study.