Prefabrike bina üretiminde panel elemanlarla servis sistemlerinin bütünlenmesi
- Tez No: 75141
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu tezde günümüz endüstrileşmiş yapım sistemlerinin en son aşaması olan prefabrike bina üretiminde, servis sistemlerinin panel elemanlara yerleştirilmesi, servis sistemleri ile panel elemanların bir yöntem izlenerek bütünlenmesi incelenmiştir. Birinci bölümde, prefabrikasyonun genel bir tanımı yapılarak, prefabrike panel eleman, çubuk bileşen ve özel yapı elemanları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, prefabrike yapı sistemlerinden bahsedilmiştir. Bu ana başlık altında, panel elemanlar ve çubuk bileşenlerle oluşturulan yapı sistemleri, karma ve hücre yapı sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yapım sistemleri ana başlığı altında prefabrike yapı hücre, eleman ve bileşenlerin üretilmesi, taşınması ve montaj aşamalarından ve elemanların birleşim türlerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, servis sistemlerinin temel yerleşim özellikleri gözönünde bulundurularak, geleneksel bina üretimindeki yerleşimleri incelenmiş, R. D. Rush'ın geliştirmiş olduğu“Yapı alt sistemlerinin bütünlenmesine ilşkin bir yöntem”den faydalanılarak, yapı elemanları ve servis sistemleri arasında uygulanılan bütünlenme düzeyleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, servis sistemlerinin, geleneksel bina üretiminde ki yerleşimleri de dikkate alınarak, prefabrike elemanlarla servis sistemleri arasında uygulanabilen bütünlenme düzeyleri incelenmiş ve prefabrike bir konut planında servis sistemleri yerleşimleri örneklenmeye çalışılmıştır. Altıncı ve sonuç bölümünde ise, prefabrike bina üretiminde, servis sistemleri ile yapı elemanları arasında en çok uygulanılan bütünlenme düzeyleri, elemanlar arasındaki birleşimleri etkileyen sorunlar ve bütünlenme düzeyinde birleşimlerde uygulanabilen çözümler değerlendirilmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTEGRATION OF PANEL COMPONENTS WITH SERVICES SYSTEMS IN PREFABRICATED BUILDINGS Installing and combining service systems in panel components and combining the two in prefabricated building which is the last stage of recent industrialized construction systems has been studied in this thesis. In the first chapter, an introduction to prefabrication is introduced in general. Prefabrication, means to manufacture in advence. In building production, however, transportation and site assembly of prefabricated indiviual components are consedered the final stages of the process. The prefabricated concrete components are mentioned and classified and analysed according to structural systems as the following: I) Building with large prefabricated panels *Wall components that are classified internal and external wall panels *Floor components (panels) ii) Skeleton building components * Columns *Beams iii) Special building components * Stairs * Service units *Balconies *Foundations iv) Cell systems *Especiaily these are used for service units which are kitchen, bathroom or wc units. In this second chapter the building systems that are used in the prefabricated building production are studied. The building systems are classified under four headings as the following: i) Construction of building system with panels. Consruction of building systems using large concrete panels can be divided into three classes: XV